ES atkritumu apsaimniekošanas politikas un darbības principi pamatā (bet ne tikai) tiek ieviesti ar ES direktīvām, regulām un lēmumiem, kas nosaka saistošus juridiskus pienākumus dalībvalstīm, tostarp arī Latvijai.
ES atkritumu apsaimniekošanas politika ir izstrādāta ar mērķi aizsargāt cilvēka veselību un apkārtējo vidi pret negatīvo ietekmi, kuru rada vai var radīt atkritumi, to savākšana, pārvadāšana, apstrāde, uzglabāšana un apglabāšana. Šie mērķi ir definēti piektajā Vides rīcības programmā (1992-1999) „Uz ilgtspējīgu attīstību” (COM (92) 93) un Eiropas Kopienas atkritumu apsaimniekošanas stratēģijā, kas publicēta 1989. gadā.
Jaunu Eiropas Kopienas atkritumu apsaimniekošanas stratēģiju Eiropas Komisija apstiprināja 1996. gadā. Tā aizvietoja 1989. gada dokumentu. Jaunajā stratēģijā galvenais uzsvars tiek likts uz ražotāju atbildības principu, kas nosaka, ka ražotājiem un tirdzniecības ķēdes locekļiem jānodrošina dabas resursu maksimāli efektīva izmantošana, kā arī saražoto preču savākšana un pārstrāde pēc tam, kad tās ir kļuvušas par atkritumiem. Tajā arī ir ievēroti 1.) atkritumu novēršanas, 2.) piesardzības, 3.) tuvuma, 4.) labāko tehnoloģiju, 5.) ilgtspējīgas attīstības principi.
Atkritumu apsaimniekošanas stratēģija nosaka prioritāros un kvantitatīvos mērķus atkritumu apsaimniekošanas jomā, kas definēti arī ES sestā Vides rīcības programmā (2001-2010).
Atkritumu apsaimniekošanas politika tiek veikta ar likumdošanas un institucionālās sistēmas palīdzību, kas nosaka saistošus juridiskos pienākumus dalībvalstīm. Tādejādi atkritumu apsaimniekošanas stratēģijā minētie principi caur ES direktīvām, regulām un lēmumiem tiek ieviesti nacionālajā likumdošanā, kas, savukārt, liek būtiski samazināt atkritumu ietekmi uz cilvēka veselību un apkārtējo vidi, attīstot dalītas atkritumu savākšanas sistēmas.…