NOBEIGUMS
Konflikts ir katra normāla cilvēka dzīves neatņemama sastāvdaļa. Tas ir loģiski, jo katram cilvēkam ir sava vērtīborientācija, pozīcija, virzība, vajadzību un interešu struktūra. Tāpēc neviens cilvēks savu mūžu nenodzīvo bez konfliktiem. Tie izraisās tāpēc, ka vienai pusei šķiet, ka otra puse aizskar tās intereses, jūtas, cieņu, nedod iespēju realizēt kādas idejas, apmierināt vajadzības vai īstenot nodomus. Konflikta pamatā vienmēr ir cīņa par kādu vērtību, kaut ko cilvēkam ļoti nozīmīgu.
Vārds „konflikts” atvasināts no latīņu valodas vārda „conflictus” – „sadursme”.
„Konflikts ir pretēji vērstu mērķu, interešu, pozīciju viedokļu, uzskatu, rīcības un līdzekļu izvēles sadursme, savstarpēji antagonistisku impulsu un emociju pretdarbība, zinātnisko uzskatu, sociālās uzvedības normu atšķirība. (Анцупов 2006)
Es- koncepcija ir ļoti liela nozīme ir cilvēka identitātes veidošanā un saglabāšanā. Tas izskaidro, kāpēc ir nozīmīgi runāt ne tikai Es koncepcija sarežģītību un saskaņotību, bet arī Es koncepcija pēctecību pagātnē, tagadnē un nākotnē. Es koncepcija nodrošina uzvedības noturību, iekšējo nepretrunību un veselumu.
Pašvērtējums - ir Es koncepcijas pamatkomponents, kas raksturo gan cilvēka apmierinātību ar sevi kopumā, gan arī savām spējām, īpašībām un sekmēm dažādos darbības veidos.
Rietumu sabiedrībā pašvērtējumam ir pievērsta ļoti liela uzmanība, jo tieši pašvērtējums (pašcieņa) tiek uzskatīts par galveno no pamatu veiksmīgai mācīšanai, darbam, saskarsmei, attīstībai.
…