Secinājumi
Izcilais vācu-amerikāņu cilmes psihologs, filozofs un sociologs Ērihs Fromms uzskatīja, ka ir jānošķir nobriedusi mīlestība no nenobriedušas. Pirmā apgalvo – „Tu man esi vajadzīgs tāpēc, ka es mīlu tevi”, bet otra – „Es tevi mīlu tāpēc, ka tu man esi vajadzīgs”.
Dažkārt cilvēks domā, ka pietiek atrast objektu, un tālāk viss ritēs pats no sevis, jo viņš nesaprot, ka mīlestība ir aktivitāte, dvēseles spēks. Šādu attieksmi varētu salīdzināt ar cilvēku, kurš vēlas gleznot, bet tā vietā, lai censtos apgūt šo mākslu, apgalvo, ka viņam tikai jāpagaida īstais objekts un, kad tas būs atrasts, tad gan viņš gleznos skaisti. Ja kāds patiesi spēj mīlēt vienu cilvēku, viņš spēj mīlēt daudzus, pasauli, dzīvi.
Patiesa mīlestība ir pozitīva, tā ir spēcīga. Otrs cilvēks tiek izjusts līdz viņa būtības dziļumiem, taču tā nav īpašnieciska. Tā ir iecietīga, bet nav atkarīga. Tā ir spēja saplūst, saglabājot katram savu es.
Attiecību modeļi, kas pietiekami spēcīgi un paliekoši iespiežas mūsos, veidojas no bērnības saitēm. Katra cilvēka dzīvē var pienākt brīdis, kad nepieciešams izvērtēt šo saišu aktualitāti un noticēt, ka pieaudzis cilvēks nereti spēj paveikt to, ko nekad nav spējis bērnībā.
…