Nobeigums
ERAB savas darbības ietekmi finanšu sektorā (kas iever arī atbalstu MVU) kopumā ir novērtējusi kā mērenu. Neskatoties uz šādu ne pārlieku augstu vērtējumu, ir vairāki sasniegumi: kā tiek norādīts ziņojumā par Latviju, MVU ir sekmīgi ietekmēti ar ES MVU kredītlīnijas starpniecību. Lai arī tas skāra tikai Unibanku un Rietumu banku, tika paplašināts izsniegto aizdevumu apjoms – kas bija gandrīz 60 miljoni eiro. Vairāk nekā 90% no tā tika izvietots ārpus galvaspilsētas, kam ir labvēlīga ietekme uz reģionu attīstību. Ar atzinību tiek novērtēti tehniskās sadarbības pasākumi MVU, kas bija veltīti gan institucionālajai attīstībai, gan daudzajām TAM un BAS programmām. Tāpat pozitīvi tiek vērtēta Bankas iesaistīšanās reģionālajos privātajos investīciju fondos, kā Baltijas Mazo investīciju fonds, tomēr tiek norādīts, ka investīciju iespējas Igaunijā un Lietuvā bija pievilcīgākās nekā Latvijā, kas sevišķi novērojams, aplūkojot BSEF atbalstu Latvijas uzņēmumiem, kuru skaits Latvijā ir mazāks nekā kaimiņvalstīs.
Banka uzskata, ka tās sniegtais atbalsts vietējām bankām ir palīdzējis mainīt banku attieksmi pret aizdevumiem mazākiem MVU, tādējādi veicinot finansējuma pieejamību šiem uzņēmumiem. Pozitīvi vērtējama arī ERAB sadarbība ar citām starptautiskajām organizācijām, kas arī darbojas Latvijā, lai atbalstītu mazos un vidējos uzņēmējus, līdz ar to šādā veidā iespējams piesaistīt lielākus līdzekļus. Turklāt, kā vērojams, ERAB sadarbība ar vietējām bankām nebija vienreizējs pasākums, bet šādi darījumi tika slēgti vairākkārt, un aizdevumu summas laika gaitā pieauga, tā liecinot par sekmīgo sadarbību.
Atgriežoties pie referāta sākumā izvirzītā problēmjautājuma - vai ERAB sniegtais atbalsts reģionu MVU ir bijis pietiekams? – jāsecina, ka bankas, kurām ERAB ir sniedzis atbalstu, lielāko daļu savu kredītu MVU ir izsniegušas tieši reģionu MVU. Arī TAM (Apgrozījuma vadības) programmas ir realizētas ne tikai Rīgas reģionā esošajos uzņēmumos, bet arī reģionos bāzētajos MVU, kā, piemēram, „Limbažu piens”, „Tukuma piens”, „Latvijas Keramika” (Jelgavā), „Asote” (Jēkabpilī), „LareLini” (Jelgavā) u.c.
…