SATURS
Ievads
1.Vispārīgās zinas par pidēmijām, epidēmiju iemesli
2.Pretepidēmisko pasākumu komplekss
3.Epidēmiju postošais spēks
4.Epizootijas un epifitotijas
Secinājumi
Literatūras saraksts
Ārkārtējās situacijas, kas sistītas ar masveida infekciozām saslimšanām atkarībā no tā kas ir inficējies – cilvēki, dzīvnieki vai augi, sauc par epidēmijām, epizootijām un epifitotijām.
Epidēmija – ir masveida cilvēka infekcijas slimības izplatīšanās, kas progresē laikā un telpā noteiktā reģiona ietvaros, un kas ievērojami pārsniedz parasti registrēto saslimšanas līmeni noteikta teritorijā. Mūsu valsts dažādos reģionos regulāri tiek veikti pasākumi, kas saistīti ar gripas epidēmiju. Epidēmija, kas pārsniedz viena reģiona un pat valsts ietvarus jau tiek kvalificata kā pandēmija.
Epizootija – vienlaikus progresējošā laikā un telpā viena noteikta reģiona ietvaros infekcijas slimības izplatīšanās starp viena vai vairāku dzīvnieku veidiem, un kas ievērojami pārsniedz parasti registrēto saslimšanas līmeni noteikta teritorijā. Epizootija, kas pārsniedz viena reģiona un pat valsts ietvarus jau tiek kvalificata kā panzootija.
Epifitotija – ir massveidā progresējošā laika un telpā saimniecisko augu infekcijas saslimšana un/vai strauja augu kaitēkļu skaita palielināšānās, kas izraisa masvaida lauksaimniecisko kultūru bojā eju vai to efeltivitātes samazināšānos. Epifitotija, kas pārsniedz viena reģiona un pat valsts ietvarus jau tiek kvalificata kā pantitopija.
Tālāk referātā tiks izskatīti epidēmijas iemesli, jautājums par pretepidēmisko pasākumu kompleksu, par epidēmijas iespējamām sekām, kā arī ieskats epizootijas un epifitotijas problēmās.