Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:933127
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 11.07.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 11 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Ievads    3
2.  Ēnu ekonomikas būtība    4
3.  Atsevišķu aizliegto uzņēmējdarbības sfēru raksturojums    11
4.  Ēnu ekonomikas novērtēšanas metodes    16
5.  Secinājumi un priekšlikumi    19
6.  Izmantotās literatūras un avotu saraksts    21
Darba fragmentsAizvērt

Visās valstīs ar tirgus ekonomikas struktūru eksistēja, eksistē un visdrīzāk eksistēs tā saucamā ēnu ekonomika. Tas mērogi var atšķirties, bet nevienai no valstīm neizdevās pilnīgi tikt no tās vaļā. Tas ir tas pats, kas noziedzība, parādības mērogus var samazināt, bet likvidēt kopumā praktiski nav iespējams. Ēnu ekonomikai ir daudz nosaukumu – nelikumīga, nelegāla, slēpta, bet šīs parādības būtība nemainās. Ēnu ekonomika ir ienākumu slēpšana, izvairīšanās no nodokļu maksāšanas, kontrabanda, narkobizness, fiktīvie finanšu darījumi. Ienākumi no šiem darbības veidiem ir patiešām grandiozi, tie tiek skaitīti desmitos miljardu dolāru. Ar ēnu ekonomiku saprot gan ar likumdošanu aizliegtu ekonomisku darbību (piemēram, tirdzniecība ar narkotikām), gan likumdošanā noteiktā kārtībā nereģistrētas darbības (preču ievedums un izvedums kontrabandas ceļā, ražošana nereģistrētos uzņēmumos). Ēnu ekonomika ir likumā noteiktā kārtībā nereģistrētā darbība. Par ēnu ekonomiku dēvē uzņēmējdarbību, kas noris nelegāli, nepakļaujas valsts kontrolei. No ienākumiem, kas gūti šādā veidā, netiek maksāti nodokļi. Viena daļa ēnu ekonomikas ir saistīta ar uzņēmēju izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Otra daļa – ar uzņēmējdarbību nozarēs, kas ir aizliegtas ar likumu. Tā kā ēnu ekonomikas uzņēmējdarbība netiek deklarēta, to ir grūti aplēst precīzi, un šiem mērķiem ekonomisti lieto dažādas metodes.
Pēc oficiāliem avotiem ēnu ekonomika Latvijā pārsniedz 30% no IKP, tātad tas ir diezgan nozīmīgs faktors, fiktīvā uzņēmējdarbība nodara ļoti būtiskus zaudējumus valsts ekonomikai. Ir veselas sfēras, kurās ēnu ekonomika darbojas pilnīgi netraucēti, piemēram, individuālo māju celtniecība, mājkalpotāju pakalpojumi. Ir daudz pakalpojumu jomu, kuras nespēj kontrolēt. Ir arī "pelēkā" zona, proti, uzņēmumi, kuros reālā alga neatbilst finanšu atskaitēs uzrādītajai. Valsts ietekme samazinās līdz ar ēnu ekonomikas attīstību valstī.
Ēnu ekonomika palielina valsts iekšzemes kopproduktu un ietekmē vispārējās ekonomiskās norises – naudas apriti, bezdarbu, inflāciju u.c. Taču vienlaikus ar ēnu ekonomikas attīstību valsts nesaņem ienākumus valsts budžetā. Tai ir grūtāk pildīt savas funkcijas – ienākumu pārdali, ekonomikas stabilizāciju, konkurences veicināšanu. Tāpēc valsts mēģina visiem līdzekļiem ierobežot ēnu ekonomikas uzņēmējdarbību. Tālāk aplūkosim ēnu ekonomikas būtību.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −5,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1133206
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties