Mana darba temats ir ēnu ekonomika. Šo tematu izvēlējos, jo man tas likās saistošs un interesants, kā arī vēlējos iegūt vairāk informācijas par ēnu ekonomikas tendencēm.
Mana darba mērķis ir:
1)noskaidrot „ēnu ekonomikas” definīciju;
2)izzināt „ēnu ekonomikas” izplatības galvenos iemeslus un virzienus.
Savā darbā aprakstīju situāciju Latvijā – kā Latvijas politiku un iedzīvotāju dzīves līmeni ietekmē „ēnu ekonomikas” izplatīšanās.
Apskatīju svarīgāko „ēnu ekonomikas” izplatīšanās iemeslu - nelegālo nodarbinātību. Savā darbā mēģināju noskaidrot, kāda iemesla dēļ darba devēji darbiniekus nodarbina nelegāli, pārkāpjot Latvijā pastāvošos likumdošanas aktus, kas regulē darba tiesiskās attiecības – Darba likumu, Civillikumu un citus ar tiem saistītos normatīvos aktus.
Rakstot darbu noskaidroju, kādu institūciju kompetencē ir nelegālās nodarbinātības ierobežošana un „ēnu ekonomikas” apkarošanas pasākumi.
Mana darba mērķis ir noskaidrot, kādi pasākumi ir veicami un šobrīd tiek veikti, lai apkarotu „ēnu ekonomiku” un tās svarīgāko virzienu – nelegālo nodarbinātību.
Ēnu ekonomika – tie ir ar fiktīviem dokumentiem reģistrēti uzņēmumi neesošās adresēs, uz mirušu cilvēku vārdiem, ar kuru parakstiem dokumenti nonāk it kā likumīgā apgrozībā. Ēnu ekonomika, jeb kā daži to dēvē: melnais bizness - tie ir uzņēmumi, kas reģistrēti, bet kuros liela daļa naudas apgrozās ārpus oficiālās grāmatvedības. Ēnu ekonomika – tie uzņēmumi, kur gandrīz viss personāls strādā ar minimālo algu, pārējo saņemot „aploksnēs”, uzņēmumi, kas pasūta un realizē kontrabandu. Ēnu ekonomika – tie ir uzņēmumi, kas lielos daudzumos realizē preces Kontrabanda ir dažādu preču, narkotiku, psihotropo vielu, ieroču, munīciju, sprāgstvielu, indīgo un citu stipras iedarbības vielu pārvietošana pāri Latvijas Republikas robežai, apejot muitas kontroli vai noslēpjot no šādas kontroles, vai izmantojot muitas vai citus dokumentus, vai citādā nelikumīgā veidā. 1
Krimināllikumā paredzēta atbildība par nelikumīgu preču vai citu vērtību realizēšanu vai glabāšanu. Ar glabāšanu saprot preču turēšanu speciāli iekārtotās vai iekārtotās glabātavās vai ārpus tām). Preču pārvadāšana krimināllikumā saprotama kā pārvietošana, izmantojot jebkādus transportlīdzekļus, no vienas vietas uz kādu citu vietu. Bet realizēšana nozīmē preču nodošanu citai personai par atlīdzību vai bez tās.…