Darba tēma: Enerģijas dzērieni.
21. gs. dzīve norit ļoti ātri, un pastāv ļoti liels stress. Enerģijas dzērienus reklamē kā spēka avotus, kas paildzinās mūsu darbspējas, palielinās koncentrēšanās spējas un reakcijas ātrumu. Galvenā šo dzērienu mērķauditorija ir smago automašīnu un taksometru šoferi, kuru darbs nereti ievelkas arī vēlās nakts stundās, studenti eksāmena laikā un citu profesiju pārstāvji, kuri darba dienas laikā uzkrāj daudz stresa un noguruma, bet kuriem nepieciešamas augstas koncentrēšanās un darbaspējas. Šo reklāmu dēļ cilvēki pērk tos, cerot, ka spēs izdarīt vairāk. Bet vai tas labvēlīgi ietekmē mūsu organismu – spiest to darīt vairāk nekā tas var?
Darba mērķi: Izpētīt, kā mūsu organismu ietekmē enerģijas dzērieni. Noskaidrot, jauniešu attieksmi attiecībā pret enerģijas dzērieniem.
Darba uzdevumi:
1. Noskaidrot enerģijas dzērienu sastāvu;
2. Salīdzināt Latvijā populārākos enerģijas dzērienus;
3. Veikt aptauju, lai noskaidrotu, jauniešu viedokli par enerģijas dzērieniem.
Darba hipotēze: Enerģijas dzēriena lietošana negatīvi ietekmē cilvēka organismu.
Darbā izmantotās metodes: Anketēšanas metode, literatūras analizēšana.
Kaut arī pasaulē, galvenokārt ASV, šobrīd ir enerģijas dzērienu mānija, enerģijas dzērienu vēsture aizsākas daudzus gadus iepriekš. Enerģijas dzērieni satur daudzus ingredientus, bet galvenie ir „enerģiju ražojošie” elementi kā kofeīns vai vitamīni. Enerģijas dzērieni attīstījās pateicoties sabiedrības pieprasījumam pēc diētiskā papildinājuma, kas dotu enerģijas lādiņu un vitamīnus, viss vienā. Pieaugošais darba daudzums ne tikai padarīja cilvēkus vairāk nogurušus, bet tiem arī palika mazāk laika miegam un ēšanai. Tādējādi enerģijas dzērieni ātri ieņēma stabilu vietu pasaules tirgū, savas enerģijas stimulējošās iedarbības dēļ.
Enerģijas dzērienu vēsture aizsākas Eiropā un Āzijā, kur šie populārie dzērieni tika ražoti pirmo reizi. Kaut arī nepārdots kā tāds, skotu dzēriens Irn-Bru var tikt uzskatīts kā pirmais enerģijas dzēriens, ražots kā „Iron Brew” 1901. gadā. Japānā, enerģijas dzērienu vēsture kā minimums aizsākusies 60. gados ar „Lipovitan”.…