Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:265862
 
Vērtējums:
Publicēts: 14.10.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Nav
Laikposms: 2000. - 2010. g.
Darba fragmentsAizvērt

Endometrioze ir patoloģija, kuras gadījumā ārpus dzemdes dobuma attīstās audi, kas pēc dažām morfoloģiskām un funkcionālām īpatnībām ir līdzīgi endometrijam.
Endometriozi diagnostic 7 – 58% reproduktīvā vecuma sieviešu un 12 – 27% operēto ginekoloģisko slimnieču. Endometrioze 20 – 40% gadījumu izraisa neauglību, tā var infiltrēties taisnā zarnā, urīnpūslī un citos blakusorgānos, metastazēties plaušās un malignizēties.

Etioloģija un patoģenēze
Zināmas vairākas endometriozes etioloģijas un patoģenēzes teorijas. Zinātnieki cenšas atbildēt uz šādiem jautājumiem: kā endometrijas nokļūst vēderplēves dobumā; kā endometrijs ( endometroidālie audi ) iekļūst urīnceļu sienā, taisnā zarnā, plaušās, muskuļos, smadzenēs un citos orgāmos; kāpēc 2 – 5 % sieviešu endometrija šūnas, kas iekļuvušās vēderplēves dobumā, netiek likvidētas, bet implantējas, radot endometrioidālos perēkļus.
Viena no teorijām endometrija šūnu iekļušanu vēderplēves dobumā skaidro ar t.s. retrogrādiskām menstruācijām, proti, endometrija translokāciju caur olvadiem uz vēdera dobumu menstruāciju lakā. Šādas retrogrādiskās menstruācijas var būt katrai sievietei, bet sevišķi spilgtas tās mēdz būt iedzimtu ( ģenētisku ) patoloģiju gadījumā. Dažas no šīm patoloģijām apgrūtina menstruālo asiņu izplūdi no dzemdes makstī ( divragu dzemde, maksts atrēzija, cervikālā kanāla polipi, adhēzijas, stenozēšana u.c. ), bet citas atvieglo mentruālo asiņu ieplūdi no dzemdes olvados ( olvada dzemdesgala neizvēršanās, antiperistaltika u.c. ).
Dažos gadījumos endometriju var netīšām transplantēt uz vēderplēvi ķeizargrieziena vai miomektomijas laikā.
Endometriozes izplatība pa vēderplēvi var notikt diseminācijas vai infiltrācijas gaitā, uz blakusorgāniem patoloģisks process var izplatīties per continuitatem, hematogēniski un limfogēniski, bet uz attāliem orgāniem – metastazējoties. Endometrija daļiņu pārvietošanās no dzemdes iekšēja slāņa caur decidua basalis asinsvadiem un limfvadiem uz miometriju, veidojot adenomiozi, var notikt menstruācijas vai intrauterīnas manipulācijas laikā.

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties