Cilvēka dzīve nav iedomājama bez emocijām un jūtām. Mēs nevaram iztikt bez priekiem, ciešanām, dusmām, bez mīlestības un naida. Ir noskaidrots, ka cilvēkam ir pastāvīga vajadzība pēc pārdzīvojumiem un emocionālas piesātinātības. Svarīgs ir arī nosacījums: lai būtu emocionāla piesātinātība, nepieciešami netikai pozitīvie pārdzīvojumi, bet arī negatīvie – ciešanas, neapmierinātība. Cilvēkā nepārtraukti mijās pozitīvās emocijas ar negatīvajām.
Kas ir emocijas?
Emocijas ir psihisks stāvoklis. Tam raksturīgas kompleksas organisma reakcijas uz ārējās vides vai iekšējām izmaiņām. Emocijas ir parādību un situāciju reālās jēgas atspoguļojums subjektīva pārdzīvojuma formā.
Emocijas atspoguļo cilvēka vajadzības – pareizāk sakot, kā šīs vajadzības tiek apmierinātas. Viss, kas atvieglo vajadzību apmierināšanu, rada pozitīvu emocionālo pārdzīvojumu. Turpreti, viss, kas kavē to, veicina negatīvas emocijas.
Emocijas palīdz orientēties apkārt notiekošajā, novērtēt priekšmetus un parādības atkarībā no tā, cik tie ir vēlami vai nevēlami, derīgi vai kaitīgi. Tās bieži vien nosaka mūsu uzvedību.
Emocijas organismā izraisa gan subjektīvas, gan objektīvas izmaiņas. Subjektīvā komponente ir mūsu emocionālais pārdzīvojums, kuru nav iespējams objektīvi novērtēt vai izmērīt. Objektīvo komponenti var novērtēt, un tā sastāv no organisma veģetatīvajām reakcijām un somatiskajām izpausmēm.
Veģetatīvās reakcijas rodas sakarā ar izmaiņām centrālā nervu sistēmā un nav pakļautas cilvēka gribai. Veģetatīvās reakcijas izpaužas kā:
acu zīlīšu paplašināšanās, īpaši bailēs,
mainās ādas krāsa: kauna gadījuma cilvēks nosarkst, bet bailēs – nobāl,
pastiprināta svīšana emociju gadījumā galvenokārt plaukstu un pieres rajonā,
emociju laikā paātrinās sirdsdarbība, pieaug asinsspiediens,
rodas izmaiņas gremošanas traktā : samazinās siekalu izdale – kļūst sausa mute,
organismā pastiprināti izdalās adrenalīns – spēcīgu emociju ietekmē,
pieaug visas vielmaiņas intensitāte. …