Platons tiek uzskatīts par politiskās filozofijas aizsācēju, jo piedāvāja pasaulei pašu pirmo pilnīgi izstrādāto politikas teoriju. Platons savu politisko teoriju radīja 4.gs.p.m.ē. Viņa izstrādātā teorija un modelis gan nekad netika realizēti dzīvē, taču atstāja lielu iespaidu uz nākamo Rietumu politiskās domas attīstību.
Markss savu teoriju izstrādāja 19.gadsimtā. viņa jaunradītā filozofija un politikas teorija tika vēlāk attīstīta un pielietota arī reālajā dzīvē.
Šie divi it kā vietas un laika ziņā atšķirīgie filozofi-teorētiķi par spīti tam, ka viņu laicīgā atšķirība ir izsakāma ar vairāk kā diviem tūkstošiem gadu, savās teorijās ir izteikuši ne vienu vien līdzību. Būtībā tās zināmā mērā ir analogas vairākos jautājumos. To var uzskatīt par sava veida fenomenu rietumu politiskās domas attīstībā.
Liela nozīme šajās abās teorijās ir skaidri noteiktām un determinētām elites un sabiedrības attiecībām. Lai gan Platons un Markss kā eliti izvirza katrs citu sabiedrības daļu, mērķis un realizējamās attiecības starp to un sabiedrību ir viens un tas pats. Elitei sabiedrība ir jāpārvalda tīri praktisku apsvērumu dēļ, un tas notiek spēcīgā paternālisma garā, kas kā jēdziens jau pats par sevi zināmā mērā izskaidro šīs attiecības.
Lai izprastu šīs attiecības, ir vairāk vai mazāk tomēr jāpārzina viss teorijas konteksts, jo tās tiek parādītas un realizētas visos punktos, ko ietver šīs abas politikas teorijas.…