Mūsdienās, kad tiek ieviestas arvien jaunas tehnoloģijas un gandrīz katram ir pieejams dators un internets, kad jau daudzus darījumus (piemēram, lasīt jaunākās ziņas, iepirkties, pasūtīt aviobiļetes, utt.) var kārtot elektroniski, rodas nepieciešamība arī elektroniski veidot un nosūtīt dokumentus, kuriem būtu juridisks spēks. Lai to izdarītu ir nepieciešamība pēc elektroniskā paraksta un laika zīmoga. Latvijā jau ar septembri tiks ieviests elektroniskais paraksts un laika zīmogs. To varēs izmantot katrs iedzīvotājs.
Darba autors vēlas dziļāk izpētīt elektroniskās pārvaldes un elektronisko dokumentu pielietojumu jau šodien un elektroniskā paraksta ieviešanu.
Šī darba metodes ir Latvijas Republikas “Elektronisko dokumentu likuma” un Ministru kabineta 02.03.2004. noteikumu Nr.117 “Noteikumi par elektronisko dokumentu izvērtēšanas veidu saglabāšanas kārtību un nodošanu valsts arhīvam glabāšanā” izpēte, kā arī izmantoti vairāki materiāli no interneta un darba autora pieredze darbā ar elektroniskajiem dokumentiem.
Pēdējo gadu laikā elektroniskā pārvalde jeb e-pārvalde ir kļuvusi par diezgan bieži minētu jēdzienu arī Latvijas sabiedrībā, presē un valdības diskusijās. Tomēr ļoti iespējams, ka ļoti liela sabiedrības daļa vēl īsti neizprot e-pārvaldes būtību un to, kāpēc tā ir nepieciešama un kas tiks iegūts tās ieviešanas rezultātā.
E-pārvaldes raksturošanai dažādās pasaules valstīs tiek lietoti dažādi jēdzieni un to var izprast dažādi. Atbilstoši Latvijas e-pārvaldes koncepcijai e-pārvalde tās šaurākajā nozīmē ir sabiedrisko pakalpojumu sniegšana, izmantojot elektroniskos līdzekļus (internetu).
Plašākajā nozīmē e-pārvalde tiek lietota visaptverošu valsts pārvaldes darba pilnveidošanas programmu kontekstā, kur papildus pakalpojumu sniegšanas elektronizācijai tiek risināti arī citi valsts pārvaldes darbības pilnveidošanas jautājumi. Šajā nozīmē e-pārvalde ir pieeja sabiedrisko pakalpojumu sniegšanai un valsts pārvaldes realizēšanai, kas pamatojas uz IT iespēju un e-biznesam raksturīgo darbības principu izmantošanu, nodrošinot sabiedrisko pakalpojumu kvalitātes un efektivitātes uzlabošanu, kā arī sabiedrības līdzdalības palielināšanu valsts pārvaldē.
E-pārvalde nozīmē informācijas tehnoloģiju integrāciju un pielietošanu efektīvākai un mūsdienīgākai valsts un pašvaldības un ar to saistīto uzņēmumu darbības nodrošināšanai, kā arī interaktīvas pašvaldības, iedzīvotāju, uzņēmumu un citu organizāciju savstarpējās saiknes veidošanai.
E-pārvalde ir veids, kā valsts un pašvaldība var izmantot jaunās tehnoloģijas savā labā, lai nodrošinātu iedzīvotājiem un uzņēmumiem ērtāku pieeju informācijai un pakalpojumiem, uzlabotu sniegto pakalpojumu kvalitāti un radītu plašākas iespējas piedalīties pārvaldes darbā.…