Secinājumi un priekšlikumi
Veicot analīzi par e-komercijas terminu un pētījumu par BTA e-komercijas novērtējumu, autors nonāca pie šādiem secinājumiem:
1. E-komercija pastāv jau aptuveni 10 gadus, tomēr nav manāma liela attīstība tieši apdrošināšanas jomā Latvijā. Ja no 2008. līdz 2009.gadam bija manāms liels progress un pārdoto polišu skaits internetā pieauga, tad turpmāko gadu laikā tas nav īpaši mainījies.
2. Arī viena no lielākajām apdrošināšanas kompānijām BTA nav īsti ņēmusi vērā jaunās tendences un darbojas ar dizainiski diezgan novecojušu mājas lapu. Tas nav labs priekšnoteikums sekmīgai e-komercijas veikšanai, jo mājas lapa ir kā uzņēmuma interneta „seja”, kas ir pieejama milzīgam skaitam cilvēku.
3. BTA ir atvērtas filiāles arī vairākās Eiropas Savienības valstīs, tādēļ ir pieejama arī angļu, franču, itāļu, poļu, spāņu, vācu un krievu valodas mājas lapas versijas, tomēr tās ir vēl nepilnīgākas informācijas un piedāvāto pakalpojumu ziņā. BTA būtu vēl daudz japiestrādā pie tā, ņemot vērā, ka e-komercija daudzās citās valstīs ir populārāka nekā pie mums Latvijā.
4. Lai gan BTA darbojas sekmīgi un gūst salīdzinoši labus finanšu un peļņas rādītājus, tomēr autors uzskata, ka tos būtu iespējams palielināt ar e-komercijas attīstīšanas ietekmi. Ja cilvēkiem būtu pieejama plašāka informācija par uzņēmuma produktiem, viņi būtu spējīgi iegādāties arī specifiskākus apdrošināšanas pakalpojumus ar internta palīdzību. Tādēļ svarīgi ir ieguldīt arī uzņēmuma mārketinga kapmaņās un izglītot savus potenciālos vai pat īpaši esošos klientus, kuriem jau ir pieredze ar to. BTA varētu pat piedāvāt nelielu apmācības kursu cilvēkam, kurš iegādājas polisi filiālē, kā to nākamajā reizē izdarīt internetā - BTA mājas lapā. Tā aizsākās arī interneta banku lietošana, kad cilvēki no sākuma tika apmācīti filiālē, kā to pareizi izdarīt un nu jau gandrīz katrs māk ar to apieties arī mājās. Un ja mēs esam gatavi uzticēt savu bankas kontu internetam, kādēļ mēs to pašu nevaram darīt arī ar polisēm?
5. BTA ir viena no populārākajām un uzticamākajām apdrošināšanas kompānijām, tomēr tā nebūt nav lētākā. Lai gan uzņēmums piedāvā dažādas cenu diferencēšanas iespējas, tomēr kopumā cenas nav tās konkurējošākās. Arī šī iemesla dēļ BTA būtu vērts piestrādāt pie e-komercijas attīstības, jo tādējādi var ieekonomēt uz darbinieku un pat filiāļu skaitu, tas padarītu arī produktus lētākus un pieejamākus citiem. Jāpiekrīt arī, ka jaunas mājas lapas izveide un IT pakalpojumi nav tie lētākie, tomēr tas ir ieguldījums uz laika posmu vairāku gadu garumā.
…