Starptautiskā tirdzniecība ir būtiska valsts ekonomikas daļa. Starptautiskā tirdzniecība preču un pakalpojumu apmaiņa pāri starptautiskām robežām un teritorijām. Tā ietver eksportu un importu.
Eksports ir jebkura prece vai patēriņa priekšmets nosūtīts vai citādi transportēts prom no valsts, pilsētas uz citu vietu, parasti, lai izmantotu tirdzniecībā vai pārdošanā.
Pateicoties ārējam pieprasījumam, Latvijas uzņēmumi eksportē un saņem naudu, ko tērē par importu, bet daļu naudas izdod iekšzemē, norēķinoties par pakalpojumiem, iepērkot iekšzemes izejvielas un maksājot par darbaspēku. Liels ārējais pieprasījums veicina iekšzemes pieprasījumu.
Ārējās tirdzniecības bilance
Latvijā joprojām ir negatīva tirdzniecības bilance, jo imports ir lielāks par eksportu.
Tirdzniecībā ar NVS valstīm pozitīvais saldo ir ievērojami pieaudzis. Negatīvais saldo tirdzniecībā ar vecajām 15 Eiropas Savienības (ES) valstīm ir nedaudz pieaudzis, taču eksporta pieaugums ievērojami pārsniedz importa pieaugumu. Tirdzniecībā ar pārējām septiņām jaunajām ES dalībvalstīm imports ievērojami palielinājies, tomēr eksporta pieaugums sasniedz gandrīz četras reizes.
Kopumā gandrīz visu preču grupu tirdzniecības bilance Latvijā ir negatīva, izņemot koksnes un tā izstrādājumu, kā arī citu pēc apjoma maznozīmīgu preču grupu tirdzniecība. Lielāko ieguldījumu negatīvajā tirdzniecības bilancē dod tādu produktu tirdzniecība kā mehānismi un elektroiekārtas, minerālprodukti, satiksmes līdzekļi, ķīmiskās rūpniecības produkcija u.c. Lielāko pozitīvo ieguldījumu tirdzniecības bilancē sniedz koksnes un tās izstrādājumu tirdzniecība.
Pakalpojumu bilances pozitīvo saldo galvenokārt ir nodrošinājis būtiskais pārvadājumu eksporta pārsvars pār importu.…