Lai valsts spētu attīstīt ražošanu un veicināt iedzīvotāju labklājības līmeni, tai ir nepieciešami visi vajadzīgie resursi, ko nodrošina imports un eksports. Tādējādi mēs vēlējāmies uzzināt, vai ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā 2004. gada 1. maijā ir palielinājies eksports un imports, kādās ražošanas nozarēs, un kā tie ietekmē Latvijas valsts attīstību. Mūsu darba mērķis bija noskaidrot importa un eksporta būtību, darbības izpausmes un saistību ar iekšzemes kopproduktu. Lai rastu atbildes uz šiem jautājumiem, mēs izmantojam pieejamos datus www.csb.lv datu bāzē, kā arī izmantojām izziņas literatūru.
Lai valsts spētu apmierināt cilvēku vajadzības ir nepieciešami resursi, taču tā kā resursi ir ierobežoti un ne visi ir pieejamajai dotajā teritorijā, tādēļ ir izveidoti starptautiskie ekonomiskie sakari. Pie tiem pieder tirdzniecība, savukārt kuru raksturo divi jēdzieni – eksports un imports.
Eksports.
Atsaucoties uz G. Lībermani eksports ir saražoto preču un pakalpojumu pārdošana patērētājiem ārvalstīs. To ietekmē:
Reālais IKP ārvalstīs – ja tas patstāvīgi palielinās, tad ārzemnieki vairāk pērk importa preces, un otrādi;
Saražoto preču un pakalpojumu cenas salīdzinājumā ar tādu pašu izstrādājumu cenām ārvalstīs – jo zemākas, jo vairāk pērk;
Valūtas kurss – ja naudas kurss ir pārāk augsts attiecībā pret citu valstu valūtām, tad tas nesekmē preču eksportu. Preces ir salīdzinoši dārgākas nekā vietējās preces, līdz ar to tās nespēj konkurēt.…