Katras valsts iedzīvotāju labklājība ir cieši saistīta ar valsts ekonomisko stāvokli un konkurentspēju pasaules tirgū.
Katra valsts veido savu tirdzniecības politiku tā lai, lai veidotos pozitīvā maksājumu bilance, t.i. eksports lielāks par importu. Lai to nodrošinātu, valstij ir jāveicina tautsaimniecības attīstību, kas prasa daudz investīciju un laiku.
Viens no rādītājiem, kas atspoguļo valsts iedzīvotāju labklājību ir valsts IKP. Latvijas Republikas IKP pieaugums cieši saistīts ar eksporta un importa attīstību un to savstarpējām attiecībām.
Pastāvīgā darba mērķis ir novērtēt eksportu un importu no 2002. līdz 2006. gadam un eksporta veicināšanas iespējas Latvijā. Šī mērķa sasniegšanai darba autors ir izvirzījis šādus uzdevumus:
izpētīt eksporta un importa dinamiku;
izpētīt eksporta un importa dinamiku pa svarīgākām preču grupām;
izpētīt eksporta un importa apgrozījumu lielākajiem sadarbības partneriem;
izpētīt pakalpojumu eksportu un importu;
Izpētot šo tēmu tiek analizēti statistiskie dati no Latvijas Republikas Ekonomikas ministrijas izdotiem ziņojumiem par Latvijas tautsaimniecības attīstību.
Latvijas eksporta un importa novērtējums par svarīgākām preču grupām.
Latvijai ir raksturīga negatīvā maksājuma bilance, ko var secināt no 1.1. attēla. Katrā no analizējamiem periodiem. Imports ievērojami pārsniedz eksportu. Svarīgi ir atzīmēt, ka importa pieauguma tempi ir lielāki pa eksporta pieauguma tempiem.
Latvijas preču imports 2002. pārsniedza eksportu par 43%. Neskatoties uz to ir vērojams preču eksporta apjoma pieaugumu par 14.1%, salīdzinot ar 2001. gadu. (faktiskajās cenās pēc maksājumu bilances datiem). [3,32] Kas norāda uz valsts attīstības tendencēm. Latvijas preču eksporta apjoms 2003. gadā par 17% pārsniedza iepriekšējā gada līmeni. Preču importa pieauguma tempi 2003. gadā bija nedaudz straujāki nekā eksporta – 20% apmērā, kas noteica negatīvās tirdzniecības bilances samērā ievērojamo pasliktināšanos…