SECINĀJUMI
Darba gaitā es iepazīnos ar ekspluatācijas darba operatīvu vadību un darba plānošanu.
Vilcienu kustības vadības sistēma sevi iekļauj: ekspluatācijas darba tehnisko un operatīvo plānošanu, pārvadājumu un pārvadāšanas līdzekļu regulēšanu, vilcienu kustības operatīvo vadību, paveiktā darba analīzi. Pārvadājumu procesa operatīvo vadību veic dispečeraparāta dežūrējošā maiņa. Staciju operatīvo darbu vada staciju dežuranti, bet lielās stacijās — staciju un manevru dispečeri. Viņa galvenais uzde¬vums ir nodrošināt vilcienu kustību atbilstībā ar grafiku. Operatīvas darba vadības galvenais mērķis ir nodrošināt pārvadājumu uzdevumu un tehnisko normu izpildi.
Darba operatīvas plānošanas uzdevums ir nodrošināt doto tehnisko normu izpildīšanu noteiktā diennakts vai maiņas apstākļos ievērojot notiekošo operatīvo stāvokli dzelzceļā. Pārvadāšanas plānu mērķi ir: pilnīga un savlaicīga maksātspējīga pieprasījuma apmierināšana kravas pārvadājumos ar minimālajiem transporta izdevumiem; efektīva ritošā sastāva izmantošana; efektīva mijiedarbība ar citiem transporta veidiem.
Gan vadībā, gan plānošanā pastāv tehniskas normēšanas un darba analīzes jēdzieni. Tehniska normēšana paredz ekspluatācijas darba tehnisko normatīvu, kvantitatīvo rādītāju, kvalitatīvo rādītāju, vagonu darba parka un lokomotīvju ekspluatē¬jamā parka izstrādi. Savukārt, ekspluatācijas darba analīzes mērķis ir vilcienu izvietošanas stāvokļa, kravu pārvadāšanas plāna, noteikto darba tehnisko normu, kustības grafika, vilcienu formēšanas plāna un kustības drošības stāvokļa izskatīšana stacijās un iecirkņos.
…