Eksperts kā procesa dalībnieks.
Vispārīgi kriminālprocesa teorijā tiek izdalīti procesa virzītāji un procesa dalībnieki. Eksperts tiek pieskaitīts pie procesa dalībnieka kategorijas. Faktiski eksperts neveic procesa virzītāja funkcijas. Eksperts dod speciālista atzinumu, kas savā būtībā ir liecinieka liecība.
Kā pirmais apstāklis būtu nepieciešams noskaidrot eksperta lomu krimināllietā vai materiālā.
Eksperts – ir persona, kam ir speciālas zināšanas noteiktā zinātnē, tehnikas, mākslas vai amatniecības nozarē un kas uz izziņas izdarītāja , prokurora, tiesas vai tiesas lēmuma pamata likumā paredzētajā kārtībā veic ekspertīzi krimināllietā ekspertīzes iestādē vai ārpus tās.
Tāds eksperta definējums izvirza prasības pret ekspertu – eksperts nevar būt ieinteresētā persona, ekspertam ir jābūt pietiekamām profesionālām zināšanām, ekspertam ir jāsniedz pilnīgi patiesībai atbilstoša atbilde.
Eksperts procesuālo statusu iegūst ar brīdi, kad personiski tiek aicināts izdarīt ekspertīzi vai kad to uz lēmuma pamata uzdod ekspertu iestādei, kurā viņš strādā.
Eksperts var būt individuāla fiziska persona , kas uzņemas eksperta tiesības, pienākumu un atbildību, kaut arī būtu noteiktā komisija vai kompleksā ekspertīze vai ekspertīze uzdota ekspertu iestādei.
Kā jau tika noskaidrots eksperts kļūst par procesa dalībnieku ar brīdi, kad tiek uzaicināts no procesa virzītāja puses veikt ekspertīzi. Attiecīgi par eksperta darbības galveno rezultātu krimināllietā kļūst eksperta atzinums. Eksperta atzinums ir patstāvīgs pierādīšanas līdzeklis, kurā konstatētajiem faktiem var būt svarīga nozīme lietā.
…