Ievads
Visai maz arheologa atradums nespeciālistam var pastāstīt par savu sākotnējo izskatu, lietojamību un nozīmi. Jābūt apveltītam ar īpašu iztēli, lai sadēdējušā metāla vai auduma fragmentā saskatītu greznu rotu vai goda tērpa gabaliņu. Lai senlieta varētu atdzimt jaunai dzīvei, talkā nāk arheoloģijas palīgnozare- eksperimentālā arheoloģija- kad pētījumus veic noteiktam laikmetam un vietai tuvos, tomēr mākslīgi radītos apstākļos. Un tas ļauj spriest par sen pagājušu laiku sadzīvi un amatniecību, darba paņēmieniem, darbarīkiem un tehniskās varēšanas līmeni.
Eksperimentālajai arheoloģijai pastāv jau apmēram simts gadu, tomēr Latvijā par to zināms kopš pirmajiem norvēģa Tūra Heierdāla vadībā veiktajiem pasaulslavenajiem eksperimentālās arheoloģijas projektiem. Gan pasaulē, gan Eiropā šī nozare ir pamazām attīstījusies plašumā un sniegusi sabiedrībai arvien jaunas zināšanas par dažādu vēstures posmu cilvēces sasniegumiem būvniecībā, zemkopībā, metālapstrādē un visdažādākajos citos tradicionālās amatniecības veidos.
Straujāka tās attīstība novērojama kopš 20.gadsimta septiņdesmitajiem gadiem, kad gan Eiropā, gan arī Latvijā (Āraišu ezerpils izpēte un rekonstrukcija) šai jomai pievērsās arvien vairāk. Lielākā daļa tā saukto brīvdabas muzeju daļēji vai pilnībā nodarbojas un popularizē eksperimentālās arheoloģijas sasniegto, jo šajos muzejos satiekas visas eksperimentālajā arheoloģijā iesaistītās jomas: pētniecība, izglītošana, izklaide (tūrisms) un prakse (jaunu iemaņu apgūšana).
Latvijā pagaidām ir viens valsts finansēts eksperimentālās arheoloģijas muzejs – Āraišu ezerpils, vairāki privāti muzeji - Lielvārdē, Tērvetē, kā arī atsevišķi arheologu, amatnieku un citu interesentu veikti eksperimentālās arheoloģijas projekti.
Sabiedrības interese par šādiem projektiem ir liela, taču zināšanas par eksperimentālās arheoloģijas principiem un kritērijiem joprojām trūkst, arvien vairāk jūtama nepieciešamība šīs zināšanas apkopot un darīt plašāk pieejamas gan vienkārši interesentiem, gan tiem, kuri jau darbojas šajā jomā.
1. Kas ir eksperimentālā arheoloģija
Var droši apgalvot, ka par eksperimentālās arheoloģijas projektiem tiek sauktas aktivitātes, kuras tādas nebūt nav, kā arī dažkārt notiek eksperimentālās arheoloģijas projekti, kuru realizētāji paši to neapzinās un tādejādi nedokumentē sasniegtos rezultātus un nedara tos pieejamus plašākai sabiedrībai. Tas viss notiek tādēļ, ka eksperimentālās arheoloģijas kā zinātnes principi Latvijā ir samērā sveši.
…