1. SITUĀCIJAS ANALĪZE
Uzdevums:
“Pēteris ir 10 gadus vecs zēns. Viņš dzīvo ģimenē, kurā bez viņa vēl ir trīs mazāki bērni. Tētis jau sen pametis ģimnei un bērnus audzina māte, kura strādā vairākos darbos un kopā ar bērniem ir ļoti reti. Ģimenē bieži gadās situācijas, ka nepietiek naudas un ir grūtības sagādāt pārtiku. Pēteris slikti mācās, bieži kavē skolu, ir nedraudzīgs ar klasesbiedriem un skolotāju. Saskarsmē viņam ir tendence izolēties, neiesaistīties aktivitātēs. Pēteris ir diezgan skaudīgs zēns, neizrāda prieku par citu veiksmēm, daudzās situācijās vēl nesācis ko darīt saka, ka nemāk to.”
Analīze.
Saistot gadījumu ar A.Maslo teoriju par vajadzībām, varam saprast, ka netiek nodrošinātas sekojošas vajadzības:
Pirmais līmenis (pamatlīmenis) – fizioloģiskās vajadzības.
Ģimenē bieži nepietiek naudas un ir grūtības sagādāt pārtiku. Bērni līdz ar to nav paēduši. Iespējams, ka sakarā ar naudas trūkumu viņu dzīvoklī ir auksts, jo nevar samaksāt par apkuri vai nopirkt malku. Ja ģimenē bērni nav pilnvērtīgi paēduši un ir auksts, tad arī naktī nevar pagulēt, jo gribās ēst un ir grūti sasildīties. Aukstā laikā, iespējams, nav arī ko uzvilkt piemērotu drēbju un apavu. Pēteris slikti mācās. Varbūt tas ir tāpēc, ka nav paēdis, nav izgulējies un skolā viņš spēj domāt tikai par to.
Otrais līmenis – vajadzība pēc drošības.
Tā kā ģimenē ir mazi bērni, tad viņi, ja vien nav atstāti kāda pieauguša cilvēka uzraudzībā, ir nedrošā vidē. Arī psiholoģiskā drošība nav nodrošināta – tēvs ģimeni pametis, māte mājās ir reti.…