Mūsdienās arvien svarīgāk ir izprast ekonomisko būtību, lai cilvēks spētu pilnvērtīgi dzīvot. Mūsu vajadzības ir neierobežotas, bet ekonomiskie resursi ir ierobežotā daudzumā, tāpēc katram jāapzinās, ko viņš var tērēt un ko dot pretī..
Šajā sakarā vēlējos izpētīt, kāda ir ekonomiskās sistēmas būtība, kā un kas risina ekonomikā svarīgos jautājumus: ko ražot? Kā ražot? Kam ražot? Kāda ir mūsdienu ekonomika, kas cilvēci, un līdz arto visu pasauli, virza uz attīstību un ekonomisko domāšanu?
Lai rastu atbildes uz šiem jautājumiem, tiek veidots mehānisms, stimulu sistēma, institūcijas, ko ekonomisti sauc par ekonomisko sistēmu. Tā ir noteikta sabiedrības saimnieciskās dzīves organizācija. Tā aptver visas dzīves puses, mijiedarbojas ar visām sabiedrības struktūrām, un to raksturo lēmumu pieņemšanas līmeņi un organizēšana, informācijas iegūšanas un koordinācijas mehānisms, īpašuma tiesības un mehānisms galamērķu sasniegšanai un cilvēku iesaistīšanai saimnieciskajā darbībā. Ekonomiskās sistēmas mērķi ir ekonomikas izaugsme, efektivitāte, brīvība, vienlīdzība, drošība un makroekonomiskā stabilitāte. Tā ietekmē ekonomikas dalībnieku rīcību. Visdažādāko valstu ekonomiku iedala četrās ekonomiskās sistēmās:
• Tradicionālā ekonomika;
• Brīvā tirgus ekonomika;
• Komandekonomika;
• Jauktā ekonomika. …