Valūtas kurss ir vienas valsts valūtas vienības cena, kas izteikta citas valsts naudas vienībās. Teorijā un praksē galvenokārt tiek izdalīti divi valūtas maiņas kursi, proti, nominālais un reālais valūtas maiņas kurss.
Nominālais kurss, kas tiek apzīmēts ar e, ir vienas valūtas attiecība pret citu valūtu, šo rādītāju var izteikt gan tieši, gan apgriezti.
Aprēķinot tiešo nominālo valūtas maiņas kursu, tiek iegūta cena par kādu var nopirkt citu valūtu, piemēram, 1 USD var nopirkt par 0,49 Ls, taču apgrieztais nominālais valūtas maiņas kurss parāda, ka par 1Ls var nopirkt 2,04USD. Tiešais nominālais valūtas maiņas kurss tiek izmantots ikdienā bankās un valūtas maiņas punktos.
Reālais valūtas maiņas kurss, kas tiek apzīmēts ar R, atspoguļo ārējo un iekšējo cenu līmeņu attiecību.
R = (ePf) / P,
kur e – nominālais valūtas kurss,
Pf – ārējais cenu līmenis,
P – iekšzemes cenu līmenis.
Reālais valūtas maiņas kurss tiek izmantots, lai noteiktu vai konkrēto produktu ir izdevīgi eksportēt, piemēram, ja R > 1, tas nozīmē, ka Pf > P, tātad ārējais cenu līmenis ir augstāks attiecīgajai precei nekā iekšējais cenu līmenis, kas, savukārt, nozīmē, ka konkrēto produktu ir izdevīgi eksportēt, jo ārējā pasaulē tas ir dārgāks ,un attiecīgā produkta eksportētājiem ir iespēja gūt lielāku peļņu.…