MAKROEKONOMISKĀ ATTĪSTĪBA
Kopš deviņdesmito gadu vidus valstī ir vērojama izaugsme. Laika periodā no 1996.gada līdz 2000.gadam IKP ir palielinājies par 25,6% jeb vidēji gadā par 4,7%. Šajos gados IKP Latvijā ir pieaudzis aptuveni divas reizes straujāk nekā ES un pusotras reizes straujāk nekā ES kandidātvalīs. Pamazām sāk samazināties starpība starp Latvijas un ES IKP uz vienu iedzīvotāju. Tas, rēķināts pirktspējas paritātes vienībās pēc Eurostat datiem, 2000.gadā Latvijā bija 29% no ES vidējā (1996.gadā – 25%).
Pamatā šiem straujajiem pieauguma tempiem ir tas, ka Latvijā pēdējo desmit gadu laikā, īstenojot konsekventu politiku, ir radīti tirgus ekonomikas pamati. Un šobrīd valsts sāk izjust veikto reformu pozitīvos rezultātus.
AKTIVITĀTES PIEAUGUMS NOZARĒS- vairāk nekā ¾ no šī pieauguma nodrošina 4 nozaru – apstrādes rūpniecības, tirdzniecības, komercpakalpojumu un transporta un sakaru – attīstība.
Apstrādes rūpniecībai pēdējos divos gados ir labi pieauguma tempi, kas liecina, ka ir pārvarēts Krievijas krīzes izraisītais ražošanas samazinājums. Ir sācis būtiski pieaugt rūpniecības preču eksports uz NVS valstīm, kā arī Lietuvu un Igauniju, savukārt pasaules ekonomikas attīstības palēnināšanās ietekmē eksporta pieauguma tempi uz ES valstīm samazinās.
Straujāk pieaug aktivitātes tirdzniecībā, komercpakalpojumos un finansēs. Šīm pakalpojumu sfērām ir lielas izaugsmes potences. Padomju laikā netika pievērsta uzmanība šo nozaru attīstībai. Tikai atbrīvojot privāto iniciatīvu, šī sfēra varēja sākt nopietni attīstīties.
Stabili attīstās arī transporta un būvniecības nozare. Strauji pieaug dzīvojamo ēku jaunās būvniecības un remontdarbu apjoms.…