Jēdzienam ekonomika latviešu valodā ir divējādas nozīmes. Tā ir sociāla zinātne, kas pēta to, kā sabiedrība lieto ierobežotos resursus savu vēlmju apmierināšanai, cilvēku rīcību preču un pakalpojumu ražošanā, tirgošanā un patērēšanā. Angļu valodā šādā ekonomikas izpratnē lieto jēdzienu Economics. Ar ekonomiku saprot arī saimniecību vai tautas saimniecību (arī tautsaimniecību) (angļu Economy)
Ekonomikas zinātne
Ekonomikas, tāpat kā jebkuras citas zinātnes, galvenais uzdevums ir identificēt, formulēt un meklēt atbildes uz pamata problēmām. Ekonomikā viena no galvenajām pamata problēmām ir tā, ka sabiedrībā jebkuri resursi ir ierobežoti, bet vēlmes un vajadzības parasti ir neierobežotas. Ja vajadzības un prasības pārsniedz pieejamo resursu iespējas tās apmierināt, tad acīmredzot pastāv resursu nepietiekamība. Tas nozīmē, ka resursus ir nepieciešams sadalīt starp dažādām, nereti konfliktējošām alternatīvām, savā izvēlē vadoties pēc tiem vai citiem kritērijiem. Tieši resursu nepietiekamība no vienas puses un izvēles nepieciešamība tos sadalot no otras, arī veido ekonomikas zinātnes konceptuālo pamatu.
Ekonomiku parasti dala divās daļās, kas gan ir ļoti saistītas - mikroekonomikā, kas pēta atsevišķu cilvēku un uzņēmumu rīcību un situāciju, un makroekonomikā, kas pēta lielas teritorijas kopīgo ekonomiku.
Latvijas Banka, Starptautiskais Valūtas fonds, Eiropas Komisija un vairākas citas institūcijas pēdējā laikā pievērš sabiedrības uzmanību secinājumam, ka Latvijas ekonomika ir pārkarsusi, uzsverot, ka tas rada vairākus riskus tautsaimniecības attīstībai ne tikai tuvākā, bet arī tālākā nākotnē. …