Ar Lisabona līguma spēkā stāšanos 2009.gadā tika noteiktas dažas izmaiņas Eiropas Savienības tiesu sistēmā. Eiropas Kopienu Tiesa un Pirmās instances tiesa ir nosauktas par Eiropas Savienības Tiesas apakšnodaļām. Līdzšinējā Eiropas Kopienu Tiesa turpmāk tiek saukta par Tiesu, pirmās instances tiesa par Vispārējo tiesu. Civildienesta tiesa saglabā savu pirmās speciālās tiesas statusu.
Tiesas kompetences tiek paplašinātas, bet ne attiecībā uz kopējo drošības un aizsardzības politiku, nedz arī uz lielāko daļu policijas sadarbības. Lisabonas līgums ļauj juridiskām vai fiziskām personām vērsties Eiropas Savienības Tiesā un „celt prasību par tiesību aktu, kas adresēts šai personai vai kas viņu skar tieši un individuāli, un par reglamentējošu aktu, kas viņu skar tieši, bet nav saistīts ar īstenošanas pasākumiem.
Secinājumi
1. Eiropas Savienības tiesu sistēma ir attīstījusies vairāk kā 60 gadus, kuru laikā tā ir nostiprinājusi savu autoritāti.
2. Eiropas Savienības tiesu sistēma mūsdienās sastāv no Eiropas Savienības Tiesas, Vispārējās tiesas un Civildienesta tiesas, kas uzskatāmas par Tiesas, kuru izveidoja ar Eiropas Ogļu un tērauda kopienas dibināšanas līgumu, pēctecēm.
3. Paplašinoties un attīstoties Eiropas Savienībai, tās tiesu sistēma ir strauji attīstījusies nostiprinot Eiropas Savienības pamatus un attīstības virzienus judikatūrā.
…