Eiropas Savienība (ES) ir demokrātisku Eiropas valstu apvienība, kā ietvaros valstis
apņēmušās kopīgi strādāt miera un labklājības sasniegšanai. Savienība nav viena valsts, kas aizstāj esošās valstis. Tomēr tā ir kas vairāk nekā jebkura cita starptautiska organizācija. ES patiesībā ir unikāla - tās dalībvalstis ir izveidojušas kopējas institūcijas, kurām deleģē daļu savas suverenitātes, tā lai jautājumus par lietām, kas skar kopējās intereses, varētu demokrātiski izlemt Eiropas līmenī. Šo suverenitātes apvienošanu dēvē arī par "Eiropas integrāciju".
Pirmajos gados sadarbība starp ES valstīm galvenokārt tika izvērsta tieši tirdzniecības un ekonomikas jomā, bet mūsdienās ES ietver arī daudzas citas, mūsu ikdienas dzīvē svarīgas jomas, piemēram, pilsoņu tiesības; brīvība, drošība un taisnīgums; darba vietu radīšana; reģionālā attīstība; vides aizsardzība; globalizācijas piemērošana cilvēku vajadzībām.
Eiropa ir kontinents, kurā līdzās pastāv ne tikai daudzas dažādas tradīcijas un valodas, bet arī kopīgas vērtības, un ES uzskata par savu pienākumu šo vērtību aizsardzību. ES stiprina sadarbību starp Eiropas iedzīvotājiem, sekmējot vienotību, vienlaicīgi saglabājot daudzveidību, un nodrošinot to, ka lēmumi tiek pieņemti, maksimāli ievērojot cilvēku intereses.
21.gadsimta pasaulē, arvien pieaugot savstarpējai atkarībai un mijiedarbībai, arvien pieaugs arī nepieciešamība katram Eiropas pilsonim sadarboties ar ļaudīm no citām zemēm, un šī sadarbība būs balstīta uz savstarpēju interesi, toleranci un solidaritāti.
Latvija kopš 2000. gada sekmīgi piedalās programmas „Jaunatne” īstenošanā. Izglītības un zinātnes ministrijas pārraudzībā ir izveidota un sekmīgi darbojas nacionālā aģentūra – Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra. Līdz 2003.gada beigām Latvijas līdzdalības noteikumus šajās programmās noteica Latvijas un Eiropas Savienības Asociācijas padomes lēmumi, kas paredzēja, ka Latvija šajās programmās piedalās maksājot noteikta apjoma dalības maksu, kas daļēji tika segta no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem un daļēji no ES PHARE programmas līdzekļiem. Latvijai pieejamais finansējums projektiem šo programmu ietvaros bija atbilstošs iemaksātajai dalības maksai. Latvijai kā ES kandidātvalstij nebija pieejami visi aktivitāšu veidi, kas ir paredzēti attiecīgajos Eiropas Savienības Padomes lēmumos par programmu izveidi un darbību. Līdz ar Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībai, atbilstoši iestāšanās sarunu rezultātiem, finansējuma apjoms tika aprēķināts pēc tādiem pašiem principiem kā līdzšinējām dalībvalstīm.…