Eiropas Centrālā banka atrodas Frankfurtē un tās viens no galvenajiem uzdevumiem ir uzturēt cenu stabilitāti eurozonā, lai inflācija nemazinātu euro pirktspēju. ECB mērķis ir nodrošināt, lai patēriņa cenu pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu vidējā laikā būtu mazliet mazāks par 2%. Banka pieņem lēmumus neatkarīgi no valdībām un citām institūcijām.1
Eiropas Investīciju banka ir bezpeļņas banka, kuras darbību nosaka politiski lēmumi. Atšķirībā no komercbankām EIB nepārvalda privātos kontus, neveic klātienes darījumus vai konsultācijas privātieguldījumu jautājumos. Eiropas Investīciju banka sniedz ilgtermiņa aizdevumus kapitālieguldījumu projektiem (galvenokārt pamatlīdzekļu iegādei), bet nepiešķir mērķfinansējumu.
EIB pieder Eiropas Savienības dalībvalstīm. Tās veic iemaksas kopējā kapitālā, un katras valsts ieguldījums atspoguļo tās ekonomikas apjomu Eiropas Savienībā. EIB neizmanto ES budžeta līdzekļus. Tās darbības pamatā ir pašfinansēšanās un aizņēmumi finanšu tirgos.
Tā sniedz aizdevumus kā valsts, tā arī privātajam sektoram Eiropas nozīmes projektu īstenošanai tādās jomās kā: ES reģionu kohēzija un konverģence, atbalsts mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, vides programmas, atbalsts pētniecībai, attīstībai un inovācijai, transports, enerģētika.
Eiropas Ombuds- darbojas kā vidutājs starp pilsoņiem un ES iestādēm. Tam ir tiesības saņemt un izskatīt sūdzības no ES pilsoņiem, uzņēmumiem un iestādēm, kā arī no jebkuras personas, kas dzīvo vai kuras juridiskā adrese ir reģistrēta kādā no ES valstīm.2
Turklāt ir izveidotas specializētas aģentūras, lai risinātu noteiktus tehniskus, zinātniskus vai vadības uzdevumus.
Eiropas Savienībai ir būtiski svarīga likuma vara. Visi ES lēmumi un procedūras ir balstītas uz Koplīgumiem, kuri ir saskaņoti ar visām ES valstīm.
…