Savā referātā rakstīju par Eiropas Savienības pirmsākumiem, Latvijas iestāšanos ES un atbalsta fondiem. Dažādu fondu finansējums un atbalsts Latvijai, prioritātes ir parādīts 5.attēlos. 4-tabulās un grafikā.
Mūsdienu Eiropas Savienība pasaulē ir vienīgā organizācija, kas tādā mērā vieno valstis, kas kopīgi īsteno savu suverenitāti daudzās to iedzīvotājiem svarīgās jomās. ES ir izveidojusi vienotu valūtu un dinamisku vienoto tirgu, kurā nodrošināta personu brīva pārvietošanās un pakalpojumu, preču un kapitāla brīva aprite. Veicinot sociālu attīstību un godīgu konkurenci, tā cenšas garantēt, lai pēc iespējas vairāk cilvēku baudītu vienotā tirgus priekšrocības.
Latvijai kā vienam no vismazāk attīstītajiem ES reģioniem ir iespēja izmantot ES sniegto finanšu palīdzību ekonomikas ilgspējīgai attīstībai un stabilitātei.
Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) Atbalsta attīstības un dzīves līmeņa atšķirību mazināšanu reģionos. Finansējums galvenokārt paredzēts infrastruktūras, ražošanas un MVU attīstībai
Eiropas Sociālais fonds (ESF) Samazina diskrimināciju un nevienlīdzību darba tirgū. Investīcijas izglītības sistēmā, profesionālajā izglītībā un nodarbinātības veicināšanā
Eiropas Lauksaimniecības virzības un garantiju fonds (ELVGF) Atbalsta lauksaimniecības pārstrukturēšanu un veicina lauku attīstību
Zivsaimniecības vadības finansēšanas instruments (ZVFI) Sniedz atbalstu piekrastes zvejniekiem, zivju krājumu aizsardzībai, zvejas ostu uzlabošanai, akvakultūrai un zivju produkcijas pārstrādei.
Mūsdienu Eiropas Savienība ir rezultāts pūliņiem un konkrētam darbam, ko virzījuši Eiropas Kopienas atbalstītāji. ES pamatā ir šo cilvēku konkrēti sasniegumi. Pasaulē tā ir vienīgā organizācija, kas tādā mērā vieno valstis, kas kopīgi īsteno savu suverenitāti daudzās to iedzīvotājiem svarīgās jomās. ES ir izveidojusi vienotu valūtu un dinamisku vienoto tirgu, kurā nodrošināta personu brīva pārvietošanās un pakalpojumu, preču un kapitāla brīva aprite. Veicinot sociālu attīstību un godīgu konkurenci, tā cenšas garantēt, lai pēc iespējas vairāk cilvēku baudītu vienotā tirgus priekšrocības.
Eiropas Savienības pamatā ir vairāki līgumi:
Parīzes līgums, ar ko 1951. gadā nodibināja Eiropas Ogļu un tērauda kopienu (EOTK)
Romas līgumi, ar kuriem 1957. gadā izveidoja Eiropas Ekonomikas kopienu (EEK) un Eiropas Atomenerģijas kopienu (Euratom)
Būtiski šo pamatīgumu grozījumi ir izdarīti ar
Vienoto Eiropas aktu (1986. gadā)
Līgumu par Eiropas Savienību (Māstrihtā, 1992. gadā)
Amsterdamas līgumu (1997. gadā) un
Nicas līgumu (2001. gadā)…