Līdz ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) 2004. gada 1. maijā, Latvija piekrita ieviest Eiropas kopīgo valūtu – eiro. Salīdzinājumā ar „vecajām” ES dalībvalstīm, kurām bija izvēles iespēja starp eiro ieviešanu vai eiro ieviešanas atlikšanu uz vēlāku laiku, „jaunajām” dalībvalstīm tādas iespējas nav. Kad Latvijas tautas referendumā par iestāšanos ES, vairākums no iedzīvotājiem nobalsoja „par”, tas arī nozīmēja, ka viņi nobalsoja par eiro ieviešanu. Eiro ieviešana Latvija netika veikta uzreiz pēc iestāšanās ES un tas netiks uzsākts, kamēr valsts ekonomika tam būs gatava. Neskatoties uz visiem eiro ieviešanas nosacījumiem, visās jaunajās dalībvalstīs agri vai vēlu tiks ieviesta vienotā valūta.
Plānojot ieviest eiro 2008.g. 1.janvārī, Latvijai Konverģences ziņojumu vajadzētu pieprasīt ne vēlāk kā 2007.g. vasarā. Tādējādi inflācijas kritērija novērtēšanas periods varētu būt no 2006.g. jūlija līdz 2007.g. jūnijam. Papildus Māstrihtas kritērijiem Konverģences ziņojums analizē virkni ekonomisko mainīgo (piem., konkurētspēju) un juridisku aspektu. Lai gan šiem mainīgajiem nav noteiktu kritēriju, tie var būt par pamatu atteikumam iekļauties EMS, ja valsts attīstībā ir kritiskas nesabalansētības iezīmes. Latvijai šādu analīzi regulāri veic Latvijas Banka un Starptautiskais Valūtas fonds, tāpēc šajā pētījumā šie jautājumi nav detalizēti iztirzāti. Cenu stabilitāte pašlaik ir vienīgais Māstrihtas kritērijs, kas apdraud Latvijas spēju ieviest eiro noteiktajā laikā.
Gan Starptautiskais Valūtas fonds, gan Eiropas Centrālā banka norāda uz to, ka, ja jauno dalībvalstu ekonomika nebūs sagatavota, „pievienošanās eiro var būt bīstama”. Lai valsts ekonomika nezaudētu no eiro ieviešanas, ir jāizpēta vai ekonomika ir gatava šim solim, kādas var būt tas sekas un vai izvēlētais laiks ir piemērots.
Līdz ar to, šī darba mērķis ir izpētīt tagadnes Latvijas ekonomisko situāciju un noteikt vai tā ir labvēlīga eiro ieviešanai. …