Aizsardzība
Agrāk daudzās Eiropas valstīs lūši bija plaši izplatīti un biežāk sastopami nekā tas ir tagad. 20.gadsimta vidū lūšu populācijā visā Eiropā bija krasi samazinājusies, jo tie tika medīti un ķerti slazdos to kažoku dēļ, kā arī to skaita samazināšanos ietekmēja straujā mežu platību samazināšanās, jo attīstījās tehnoloģijas un rūpniecība.
20. gadsimta 70. gados vairākās Eiropas valstīs aizsākās lūšu populācijas atjaunošanas projekti, piemēram Čehijā, Šveicē, Itālijā, Vācijā, Francijā, Austijā un daudzās citās valstīs. Projektu ietvaros šo valstu mežos tika izlaistu lūši, kas bija paņemti no citām populācijām. Arī mūsdienās dažās valstīs vēl tiek īstenoti projekti izzūdošo lūšu populāciju atjaunošanai (Lielbritānijā) vai esošo populāciju papildināšanai (Polijā).
Pašlaik lielākā daļa (90%) Eirāzijas lūšu dzīvo Sibīrijā, tie ir aptuveni 30 000-35000 dzīvnieku. tie ir diezgan izplatīti arī Ķīnā un Mongolijā. Eiropas mežos, neskaitot Krievijas Eiropas daļu, ir aptuveni 8000 lūšu. Centrālajā un dienvidu Eiropā tie ir salīdzinoši reti sastopami. Lielākās Eiropas populācijas atrodas Skandināvijā, Somijā un Baltijas valstīs.
Latvijā ir sastopama Eirāzijas lūša pasuga Ziemeļu lūsis (Lynx lynx lynx), kas ir sastopams arī visā Eiropā, Kaukāzā un vienā daļā Sibīrijas. Pēc 2005. gada datiem Latvijā dzīvo aptuveni 700 Ziemeļu lūšu.
…