Secinājumi un priekšlikumi
Motivācija vienmēr ir neizbeidzams ierosmju komplekss: vajadzības, stimuli, ideāli, mērķi, vērtību orientācijas utt. Visas šīs ierosmes ir savstarpēji saistītas un veido sistēmu, kura tad arī nosaka viengabalainu cilvēka uzvedību, piešķir tai ievirzi un intensitāti. Zinot motivācijas mehānismu un iegūstot nepieciešamo informāciju, var metodiski pareizi un pēctecīgi vadīt cilvēkus un atbilstoši novērtēt viņu veikumu un nopelnus.
Motivācija ir cilvēku vadīšanas pamatā, un vadītājam ir nepieciešamas spējas, lai izprastu un radītu tādus apstākļus, kuros visiem komandas locekļiem tiktu radīta motivācija. Tas ir milzīgs izaicinājums: lai radītu motivāciju dažādiem cilvēkiem, ir nepieciešami atšķirīgi apstākļi, kuri laika gaitā var mainīties.
Izvēloties motivācijas veidu vadītājam jāatceras, ka katrs uzņēmuma darbinieks ir personība ar savu vērtību sistēmu, uzskatiem un vajadzībām, tāpēc katram var būt savas pilnīgi atšķirīgas primārās vajadzības un motīvi. Neuzskatiet par pareizu pieņēmumu, ka tas, kas ir motīvs jums, būs tikpat labs motīvs arī citiem.
Konkrēta darbinieka vajadzība var arī nesaglabāties, bet mainīties laikā gaitā, tāpēc vadītājam jābūt „jūtīgām” un fleksiblam izvēloties motivēšanas veidu.
Ne vienmēr ir nepieciešams motivēt visu darba komandu, lai sasniegtu vēlamos rezultātus, dažreiz „atslēgas” cilvēku motivēšana, kuriem organizācijā ir lielākais iespaids, ļauj izvairīties no ikviena darbinieka motivēšanas, tomēr galu galā izmainās ikviens uzņēmuma darbinieks.
…