Par autoru: Dž. L. Gedis ir Hūvera institūta biedrs un lasa lekcijas par Auksto karu Helsinku, Prinstonas, Oksfordas un Ohaio universitātēs, kā arī ir daudzu grāmatu, rakstu un publikāciju par šo tēmu autors.
Autora izklāstīto viedokli visas nodaļas garumā strukturēšu kā septiņus autora skaidrojumus un uzskaitītos iemeslus kāpēc neizcēlās Aukstais karš, kaut arī iemesli tam bija pietiekoši.
Sistēma starptautiskajās attiecībās, kas radās pēc 2. pasaules kara un kuru neviens apzināti neradīja un par kuru domāja, ka tā ilgi nepastāvēs, jo tās izveidi radīja dalījums ietekmes sfērās nevis šķietami labāks impulss – godīgums un morāle – tomēr izdzīvoja daudz ilgāk nekā citas starptautisko attiecību sistēmas.
Pasaulei tas bija kas jauns un nezināms, jo līdzšinējā cilvēces pieredze bija balstīta uz spēku līdzsvaru un multipolāru sistēmu un tā vietā nākusi bipolārā pasaule bija sveša.
Lai labāk izprastu jauno sistēmu, autors citē K. Deutschu un J. D. Singera teoriju par stabilitāti starptautiskajās attiecībās, kuras pamatā ir trīs punkti: 1. viena nācija nekļūst dominējoša pār citām; 2. lielākā daļa nāciju turpina eksistēt; 3. nav iespējas izcelties liela mēroga kariem. Šādai sistēmai raksturīga “pašregulācija” – iespēja apslāpēt stimulus, kas varētu apdraudēt tās izdzīvošanu, bet “pašregulācija” iespējama, ja pastāv fundamentāla vienošanās starp sistēmā iesaistītajām valstīm par mērķiem, ko tās cenšas sasniegt, tajā piedaloties. …