Dzīve ir kustībā, taču bez nekustamā (īpašuma) tā nav ne iedomājama..... un ne iespējama. Mājoklis, miteklis, pajumte, apmešanās vieta, patvērums, tversme, mītne, paspārne, miera osta, paglābtne, patvars, pavarda vieta, naktsmājas, ligzda, ala, māja, dzīvoklis un tā tālāk, un pretējais; klaidonis, apkārtdauza, apkārtstaiga, pasaules gājējs, vazāklis, saulesbrālis, baskājis, sirotājs, klaida, klenderis, klaidulis, izstumtais, vientulis, savā vaļā pamestais un arī „un tā tālāk”. Neba velti valodā ir izteikti bagātīgs vārdu krājums, kas apzīmē cilvēka nozīmīgāko viņa esības, precīzāk būtu, viņa patības, viņa „ES” nosacījumu - mājokli. Iespējams, ka tas ir pats būtiskākais nosacījums. „Mana māja ir mana pils”, zināmais pašapzinīgais no Apvienotās Karalistes puses nākušais teiciens, un mūsu pašu lieliski zināmais „mans tēva nams” un tam pretējais, un skumjais „man nav ne dzimtenes, ne mājas....”. Šķiet, ka mājoklis ir vērtību tabulā nākoša rindā rakstāms aiz vārdiem gaiss, ūdens, pārtika (barība), uguns (siltums), taču kopā ar vārdiem - dzimta, ģimene, bērni.
Kāpēc tāds ievads un kāda tam saistība ar izvēlētā referāta tēmu?
Referāta autoram praktiskā darbība saistās ar denacionalizētā īpašuma pārvaldīšanu un apsaimniekošanu, kur pirmajā stāvā tiek izīrētas nedzīvojamās telpas tirdzniecības vajadzībām, bet pārējos trīs stāvos dzīvokļus īrē šajā laikā jau tā saucamie denacionalizēto namu īrnieki. Īpašums atrodas skaistas, vecas, tūristiem interesantas un kultūras notikumiem bagātas pilsētas centrā.
Īrniekiem visvairāk interesē īres maksas apmērs, tā pamatotība un ar to saistītās perspektīvas dzīvot ierastajā dzīves vietā. Lai varētu gan sev, gan īrniekiem atbildēt uz jautājumiem: „Kas ir augsta, pietiekoša un zema īres maksa?„ Ko nozīmē brīvprātīga abu pušu vienošanās par īres maksas apmēru?”, „Ko nozīmē īres maksa un par ko īrnieks maksā?”, „Kādas ir iespējas vienoties par īres maksas apmēru bez lietas nodošanas tiesas kompetencē?”, „Kādas iespējas ir ar iespējami mazāku līdzekļu un laika patēriņu iekasēt noteiktās īres maksas bez vēršanās tiesu distancēs?”, un visbeidzot spēt atbildēt uz jautājumu „ Vai ir, pēc būtības, skatoties no kapitāla ieguldīšanas viedokļa viena cilvēka mūža garumā, atšķirība starp mājokļa īrēšanu un tā pirkšanu?” …