SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Dzīvokļu īpašuma likums ļauj dzīvokļu īpašniekiem ar balsu vairākumu pieņemt lēmumus daudzdzīvokļu namos. Šī paša likuma 4. panta 2. daļā minēts, ka kopīpašumā virkni jautājumus, piemēram izdevumu tāmju apstiprināšanu, būvspeciālista piesaisti, energoauditu u.c. jautājumus apstiprina ar 50%+1 balsu vairākumu.
Padomju laikā īres dzīvokļi bija lēti, tie iedzīvotājiem tika piešķirti. Tāpat pastāvēja valsts dotēta sistēma gan dzīvokļu būvniecībai, gan pakalpojumiem, gan servisam. Pēc valsts neatkarības atjaunošanas dzīvokļi tika privatizēti, tika celta maksu gan par ūdeni, gan citiem pakalpojumiem. Pateicoties tam dzīvokļu īpašnieki spēja saprast patiesās izmaksas. Kopš neatkarības atgūšanas mājas tagad ir par 30 gadiem vecākas, virzās uz sirmu vecumu un dzīvokļu īpašnieki redz kā mājas sienās veidojas plaisas, siltumu izpūš vējš, ūdens tek jumtam cauri , elektroinstalācija ir savu nokalpojusi un ir jāmaina. Ja nepieciešams veidot uzkrājumu nesošo konstrukciju vai jumta remontam, daudzi sāk saprast, par ko ir runa, un kopsapulcēs ar spēj nobalsot par ieguldījumiem komkrētā kopīpašuma remontā.
Tāpat māju renovācijai pašlaik ir pieejams arī Eiropas Savienības fonda līdzfinansējums. Renovācijas procesā tiek savesti kārtībā ēkas konstruktīvie elementi, mājas tiek siltinātas. Gala iznākumā no konstrukciju viedokļa mājai praktiski ir iedota „otra elpa”.
Otrs sāpīgais jautājums ir inženiertīkli. Sāpīgs jautājums ir elektroinstalācija. Elektroapgādes pakalpojumu sniedzējs mājās ir nomainījis sadales skapjus, bet iekšējā instalācija nereti ir būvēta sešdesmitajos gados. Pašlaik dzīvojamās telpas ir pārpildītas ar elektroierīcēm, un kad to visu ieslēdz, notiek elektro pārslodze. Tad rodas jautājums ko darīt tālāk, kā to visu uzlabot.
Mēs visi esam saistīti ar šīm inženierkomunikācijām, ar jumtuun sienām, ar zemi un pagrabu. Pats no sevis nekas nenotiks, taču ja sākam par to domāt, savstarpēji sarunāties, spriest un ieklausīties, tad ēkai, kurā pašiem ir jādzīvo, ir iespējam iedot jaunu modernu izskatu.
…