Ievads
Šobrīd Latvijā vērojama strauja būvniecības tempu samazināšanās, taču piedāvājums tirgū vēl aizvien ir diez gan liels. Lai gan privātmājas būvniecība vienmēr saistās ar iespaidīgu un laikietilpīgu dažādu dokumentu saskaņošanu pirms celtniecības, celtniecības laikā, kā arī pēc tās, dokumentu saskaņošanu iespējams uzticēt profesionāļiem – inženierim, būvuzraugam vai arhitektam – vai arī līdzekļu taupīšanas nolūkā veikt pašu spēkiem. Mājoklis ir galvenais cilvēka dzīves darbībai un eksistencei nepieciešamās vides nodrošinājums, dzīvesvietas pievilcības un dzīves kvalitātes faktors, un reizē arī viens no tautas labklājības rādītājiem. Tāpēc sākot veidot kādu projektu, īpaša uzmanība jāpievērš tāmes sastādīšanai.
Tāme ir svarīgākais dokuments būvniecībā, bez kā nav iespējams neviens būvprojekts. Tāme ir gana detalizēta, lai jebkurš ar būvniecību saistīts profesionālis spētu novērtēt veicamo darbu apjomu, lietojamos materiālus, izmantojamo mehānismu, instrumentu izvēli, kā arī gūtu priekšstatu par darbu secību un lietojamo būvdarbu tehnoloģiju. Tāme tiek sastādīta pēc būves tehniskā projekta rasējumiem, aprakstiem, pasūtītāja izvirzītajām prasībām un tām prasībām, ko nosaka Latvijas Republikas likumi.
Mana darba mērķis ir ir apskatīt tāmju veidošanas sistēmu būvniecībā un praktiski pielietot iegūtās zināšanas vienstāvu mājas plāna izveidē un tāmju sastādīšanā. Lai īstenotu pašreiz izvirzīto mērķi, izvirzīju šādus darba uzdevumus:
• Iepazīties ar šī brīža situāciju būvniecībā;
• Apkopot informāciju par tāmēm, tādējādi iegūstot pamatzināšanas tāmēšanā;
• Izstrādāt vienstāva mājas projektu;
• Sastādīt tāmi projektam un aprēķināt izmaksas.
…