Gandrīz katrs no mums sev ir uzdevis divus jautājumus: kāda ir manas dzīves nozīme un kas mani sagaida pēc nāves. Taču konkrētu atbildi uz pirmo jautājumu noformulēt ir ļoti grūti, un diemžēl neviens arī nevar mums pastāstīt, kā „Tur” ir. Taču, lai vismaz kaut kā apmierinātu savu zinātkāri, mums ir iespēja vērsties pie dažādām pasaules reliģijām, kuras jau sen ir noformulējušas savu attieksmi pret dzīvību un nāvi.
Lai gan mēs dzīvojam Rietumu pasaulē, kur izplatīta galvenokārt Kristietība, pēdējā laikā pie mums lielu popularitāti ieguvušas Austrumu reliģijas, tostarp arī Budisms. Daudzus cilvēkus šī reliģija pievelk, jo tā nespiež ticēt kaut kam pārdabiskam (Budismā Dieva nav), citus, savukārt, piesaista mūžīgās pārdzimšanas ideja, kas būtībā ir visas Budisma koncepcijas pamatā.
Dzīvības un nāves jēdziens Budismā pilnīgi atšķiras no mums rietumniekiem pierastā. Un mans mērķis, rakstot šo referātu, bija iedziļināties idejā par dzīvības un nāves cikliskumu Budismā, tādēļ ka mēs bieži pieminam reinkarnāciju saistībā ar Budas mācību, taču īsti nemaz nezinām kādu dziļu nozīmi tā nes senajā Indijas mācībā.
Lai izprastu budistu attieksmi par dzīvi un to, kas notiek pēc nāves, vispirms ir jāiepazīstas ar šīs reliģijas galvenajiem aspektiem, jānoskaidro par ko un pret ko iestājas Budisms, kas ir šīs reliģijas pamatā, un kā tā vispār ir radusies. Un tikai tad var mēģināt izprast, kas tad Budas izpratnē ir dzīvība un kas – nāve? Un priekš kam tā ir domāta?
Bez tam, ņemot vērā Budisma kraso uzskatu starpību ar Kristietību, man likās interesanti salīdzināt šīs abas reliģijas un saprast vai tajās ir iespējams rast ko kopīgu.
Budisms ir viena no vecākajām reliģijām. Kristietība ir jaunāka par pieciem, bet islams par veseliem divpadsmit gadsimtiem. Budisms ir radies uz hinduisma bāzes 5.gadsimtā p.m.ē. Indijā un ir balstīts uz Sidhārthas Gautamas jeb Budas mācību.
Nav veikta nekāda speciāla uzskaite, taču aptuveni varētu teikt, ka pasaulē ir ap 370 milj. Budisma piekritēju un ap 1 milj. Mūku un mūķeņu.
Lielāko izplatību Budisms ir ieguvis Dienvidu, Dienvidaustrumu un Austrumu Āzijā: Šrilankā, Indijā, Nepālā, Butānā, Ķīnā, Singapūrā, malaizijā, Monolijā, Korejā, Vjetnamā, Japānā, kambodžā, Mjanmā, Taizemē, Laosā. No 19.gs. Beigām un 20.gs. Sākuma Nudisma atbalstītāji parādījās arī Eiropā un Amerikā. Un tagad tur ir pārstāvētas visas nozīmīgākās Austrumu Budisma skolas. …