Dzimumu stereotipi un aizspriedumi, kas pauž priekšstatus par vīrieti, sievieti un to lomu sabiedrībā, ir neatņemama cilvēku dzīves sastāvdaļa, ikdienā tiek pacelta kāda tēma un noliegts kāds apgalvojums balstoties uz stereotipiem vai aizspriedumiem, jeb „Visas blondīnes ir ..” vai „Visi vīrieši ir .. ”. Kāds stereotipus noliedz un cenšas „lauzt”, cits neatkāpjas un stingri ievēro tos, balstās uz tiem vai vienkārši samierinās un pierod pie šiem vispārīgajiem izteicieniem.
Balstoties uz „Karjeras diena” 18.12.2007. gada avīzi, LLU pētījumiem, ikdienas dzīvi, filmās paustiem izteicieniem , anekdotēm ir redzams, ka jautājums par stereotipiem vai aizspriedumiem rodas gan ikdienā (darbā starp kolēģiem, skolā), gan cilvēku savstarpējās attiecībās.
Stereotipi bieži veidojas par kādiem sarežģītiem procesiem, parādībām vai sociālām grupām, tās labi nepazīstot un neizprotot, kā arī vispārinot kādu atsevišķu gadījumu vai pazīmi. Negatīva vai pozitīva pieredze, kas radusies saskarsmes un mijiedarbības rezultātā, ir pamatā lielai daļai sabiedrībā valdošo stereotipu (3) .
Šo darbu autors ir izvēlējies, jo vēlējās izpētīt un atspoguļot valdošo situāciju Rēzeknes Valsts ģimnāzijā. Darbs balstās uz skolēnu nosauktajiem stereotipiem vai aizspriedumiem, kurus tie minēja kā viņiem zināmus un kuri ir vērsti pret savu vai pretējā dzimuma pārstāvjiem. Šis darbs varētu attēlot, to situāciju, kura pastāv šobrīd ģimnāzijā jeb cik lielā mērā skolēni ir pakļauti stereotipu ietekmei, kāda aizspriedumu un stereotipu tendence vērojama skolā vai ir iespēja un vajadzība šos stereotipus „lauzt”, ko skolēni noliedz, kam piekrīt. Atklāj audzēkņu uzskatus, kādam ir jābūt mūsdienu vīrietim, sievietei, parāda kāda varētu būt šo skolēnu dzīves uzskati arī turpmāk, kas ir svarīgi, jo atspoguļo to domāšanu, kas viņiem piemīt, parāda kādi uzskati varētu valdīt arī turpmākos pāris gados, jo tieši šie cilvēki ir šo aizspriedumu un stereotipu noliedzēji vai paudēji turpmākajā dzīvē-sabiedrībā.
Darba mērķis – izpētīt stereotipu rašanos, to pastāvēšanu un ietekmi RVĢ skolēnu kolektīvā.
Darba uzdevumi:
1.Vākt materiālus par stereotipu rašanos un to nozīmi no psiholoģijas viedokļa.
2. Veikt aptaujas un anketēšanu starp RVĢ skolēniem.
3. Apkopot aptauju un anketēšanas rezultātus.
4. Analizēt iegūto informāciju un izdarīt secinājumus.
Zinātniski pētnieciskā darba izstrādes metodes:
Literatūras atlase, izpēte un analīze.
Skolēnu aptauja(antekēšana).…