Pasaules un sabiedrības attīstības ceļš ir bijis garš un sarežģīts. Gan sabiedrība un visa pasaule kopumā vēl joprojām attīstās un aug. Tas ir process, kas nekad neapstājas un nestāv uz vietas. Un visā sabiedrības attīstības procesā ir izveidojusies dzimumu nevienlīdzība, kaut gan nav tā, ka viens vai otrs dzimums ir labāks. Ja arī ir cilvēki, kas domā, ka viens no dzimumiem ir noteicošais un galvenais sabiedrībā. Taču skaidrs ir viens, sieviešu dzimums bez vīriešu dzimuma nevar pastāvēt un otrādi. Jautājums ir tikai, kā sabiedrība un pretējais dzimums attiecas pret attiecīgo dzimumu.
Dzimumu nevienlīdzība jeb dzimumstratifikācija ir pastāvējusi jau ilgus gadu simtus. Un pat mūsdienās tā vēl nav īsti izskausta. Ja dzimumstratifikāciju aplūko kā terminu, tad tā ir “tāda sociālā hierarhija, kas nosaka dzimumu sociālo un ekonomisko nevienlīdzību. Parasti dzimumstratifikācija izpaužas kā vīriešu priekšrocības izmantot un kontrolēt vērtīgus sabiedrības resursus. Par stratifikāciju pēc dzimuma jāuzskata arī tas, ka darbaspēka tirgū sieviešu dzimuma personas tiek ierindotas un atalgotas zemāk par vīriešu dzimuma personām”.(5; 44.lpp.)
Šajā referātā tiks apskatīts, kā dzimumu nevienlīdzība izveidojusies un kādi tai bija iemesli, kā arī pie dzimumu nevienlīdzības var pieskaitīt arī dzimumu stereotipus, un dzimumu lomas, kas ir ļoti svarīgi faktori sociālajā dzīvē.
Nemaz tik ilgs laiks nemaz nav pagājis kopš tiem laikiem, kad sievietēm nebija nekādu balss tiesību sabiedriskajā, ekonomiskajā un politiskajā dzīvē. Dzimumu nevienlīdzība mūsdienās gandrīz vairs nepastāv.
Taču ir jomas, kurās vīrieši uzskata, ka viņi orientējas labāk. Vienkārši sievietēm netiek dota iespēja sevi pierādīt daudzās jomās. Iespējams, ka ir sfēras, kurās sievietes orientētos daudz labāk. Taču ir jau pieņemts, ka vīriešu dzimuma pārstāvji darbojas šajā jomā un ir vislielākie eksperti. Taču agrāk tā pastāvēja gandrīz ikvienā dzīves jomā. Sievietes uzdevums bija mājas uzturēšana kārtībā, bērnu audzināšana utt. …