Puika vai meitene?
Šāds ir pirmais jautājums, ko cilvēki uzdod, kad pasaulē ir nākusi jauna dzīvība, jo šī jautājuma atbilde būtiski ietekmēs jaundzimušā cilvēciņa tālāko dzīvi un likteni.
Dzimumu līdztiesība attiecas gan uz sievietēm, gan uz vīriešiem. Jebkura veida (t.sk. sociālās, ekonomiskās, politiskās un kulturālās) diskriminācijas izskaušana ir būtisks priekšnosacījums ikviena iedzīvotāja cilvēktiesību nodrošināšanai un viņa labklājības veicināšanai. Formāli dzimumu līdztiesību garantē Latvijas likumdošana un starptautiskie normatīvie dokumenti, kas ir pamats, lai veidotu patiesu dzimumu līdztiesību visās dzīves jomās. Tomēr, analizējot pieejamo statistiku un pētījumus, jāsecina, ka Latvijā pastāv gan tieša, gan netieša diskriminācija gan pret sievieti, gan pret vīrieti - t.i. de facto līdztiesība netiek nodrošināta pilnībā.
Ne mazāk svarīgs ir fakts, ka reāla dzimumu līdztiesības nodrošināšana ir būtisks instruments tautas ilgtspējīgas ekonomiskās un sociālās attīstības veicināšanai. Dzimumu diskriminācija (gan pret sievieti, gan pret vīrieti) ir kavējošs faktors tautas spēju un iespēju optimālai realizācijai. Vīriešu un sieviešu līdzdalības ierobežošana jebkurā dzīves sfērā noved pie neefektīvu lēmumu pieņemšanas un realizēšanas. Dzimumu nevienlīdzība rada neelastīgu sabiedrību, kura nav spējīga mobilizēties jaunu pārbaudījumu un risinājumu meklējumu priekšā vai krīžu gadījumos. …