Seksuāli transmisīvas slimības ir infekcijas slimības, kuras iegūst galvenokārt dzimumkontakta laikā ar inficētu partneri, neveicot profilaktiskus pasākumus.
Seksuāli transmisīvas slimības (STS) ir bieži sastopamas dažādās valstīs, tā skaitā arī Latviju, taču pēdējo gadu laikā Latvijā novēro strauju saslimstības pieaugumu, tādēļ mūsu valstī tiek veltīta pastiprināta uzmanība, lai informētu cilvēkus, kā izsargāties no STS.
Kā jau visiem zinām- vieglāk ir izvairīties no šīm saslimšanām, nekā tās ārstēt. Tāpēc turpmāk apskatīsim STS izplatītākos simptomus, veicamos izmeklējumus slimības atklāšanai, to ārstēšanu un veidus kā izvairīties no saslimšanas.
Inficēšanās iespējas:
Vaginālā (sievietes maksts), orālā vai anālā seksa laikā;
Ar partnera ķermeni, kuram ir kaunuma utis, kašķis, kārpas vai ģenitālais herpes, inficēties var arī tikai saskaroties ar ķermeņa virsmām;
Bieži mainot dzimumpartnerus;
Nelietojot kondomu(prezervatīvu).
Slimību izpausmes.
STS var radīt dažādu pakāpju saslimšanu. Vieglākos gadījumos novēro nenozīmīgu traucējošu sajūtu, piemēram, urīnizvadkanālā. Bet mēdz būt arī smagās saslimšanas formas, kuru gadījumā pacientu ir pat jāievieto slimnīcā.
Visbiežāk sastopamie simptomi STS gadījumā ir:
izdalījumi no dzimumorgāniem (vīriešiem no urīnizvadkanāla, sievietēm no maksts);
sāpes nolaižot urīnu vai dzimumakta laikā vīriešiem, sāpes vēdera lejasdaļā sievietēm;
nieze dzimumorgānu un/vai taisnās zarnas rajonā;
dažāda rakstura izsitumi;
čūliņas uz dzimumorgāniem, pat ja tās nav sāpīgas.…