Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:105370
 
Vērtējums:
Publicēts: 29.04.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 4 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
1.  Dzimtbūšanas atcelšana Latvijā    3
2.  Dzimtbūšanas atcelšana Vidzemē un Kurzemē    4
3.  Dzimtbūšanas atcelšana Latgalē    7
  Secinājumi    9
  Izmatotā literatūra    10
Darba fragmentsAizvērt

Kad beidzās karš pret Napoleonu I, Krievijas impērijā ietilpstošās Baltijas guberņas – Igaunija, Vidzeme un Kurzeme – pretēji dažu Krievijas valdnieku pūliņiem joprojām saglabāja savu politiski tiesisko autonomiju. Vietējie iedzīvotāji – igauņi un latviešu zemnieki – joprojām bija dzimtcilvēki bez jebkādām tiesībām. 1804. gadā pieņemtie Vidzemes zemnieku likumi nebija atrisinājuši pastāvošās problēmas, un iekšējā sociālā spriedze starp zemniekiem un muižniekiem nebija mazinājusies.
Igaunijas muižniecība jau 1810. gadā bija izstrādājusi likumprojektu, kas paredzēja zemnieku atbrīvošana bez zemes. Vidzemes un Kurzemes guberņu muižniecība vēl kavējās ar savu brīvlaišanas projektu izstrādi. Pēc uzvaras pār Napoleonu I Aleksandrs I 1816. gadā 23. maijā apstiprināja Igaunijas guberņai projektu, ar kuru zemnieki ieguva personīgo brīvību, bet visa zeme nonāca muižnieku īpašumā.

1817. gada 25. augustā cars bija apstiprinājis likumu par Kurzemes zemnieku atbrīvošanu no dzimtbūšanas. Šis likums galvenos vilcienos noteica Kurzemes zemnieku stāvokli līdz pat 1860. gadiem, likuma pantos tika paredzēti visi zemnieku darbi un klaušas, kas jāizpilda pārejas periodā.

1819. g. 26. martā ķeizars apstiprināja dzimtbūšanas atcelšanas likumu arī Vidzemes zemniekiem.

Kurzemes un Vidzemes zemnieku galvenais ieguvums bija personas brīvība, bet zeme tika pasludināta par muižnieka īpašumu. Tomēr perspektīvā šie likumi deva iespēju veidot sabiedrību, kuras pamatā bija ar likumu noteikta indivīda brīvība un brīva vienošanās darba izvēlē un noteikumos.
Atbrīvošana notika pakāpeniski, un Kurzemē tā notika 14 gadu. Brīvlaišana notika vairākos paņēmienos vispirms saimniekus, saimnieka kalpus, muižas ļaudis, bet katru grupu dala 8 sekcijās un tad no katras atbrīvo un pāriet pārejas stāvoklī.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −3,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1132540
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties