Es aicinu visus jauniešus, kuriem radoši nemierīgs prāts, izmēģināt savus spēkus zinātnē, vienalga – teorētiskajā vai praktiskajā. Zinātne nepieviļ. Bet kā paškontroles nolūkā pašam sevi pārbaudīt? Iedomājieties meiteni, kurai vecmāmiņa atstājusi daudz skaistu krāsoju dziju kamolu. Ja viņa spēj tikai noskatīties uz tiem un nemēģina sev kaut ko noadīt vai iztamborēt, viņa nekad neapgūs šo skaisto tautas mākslu, negūs no kamoliem nekādu gandarījumu, jo kamolu nevar uzģērbt. Tad labāk atdot dziju citai meičai, kurai pirksti niez un adatas zib.
Secinājumi
1. Ciltskoka veidošana ir sarežģīts un pacietīgs darbs, jo:
o Jāatrod un jāapstrādā nepieciešamā informācija,
o Jāzina ciltskoka veidošanas principi,
o Jāpārdomā tālāka ciltskoka veidošanas metodika,
2. Ir dažādi ciltskoka attēlošanas veidi, x dzimtas ciltskoks veidots, izmantojot vertikālo lejupejošo variantu.
3. Domājot par x dzimtas ciltskoka saglabāšanu nākamajām paaudzēm, tas jāpapildina ar jauniem datiem, jāveic dziļāka atsevišķu zaru analīze, kā arī jāizmanto IT.
4. Savācu informāciju no preses izdevumiem un interneta par dzimtas koka veidošanas pamatiem, informāciju par vietām, kur iegūt ziņas par senčiem, iepazinu dažādas ciltskoka pētīšanas metodes.
5. Aptaujāju savus radiniekus – vecākus, vecvecākus u.c. par viņu pagātni – dzimšanas gadu, vietu, dzīvesvietu, skolām, kurās tie mācījās, kā arī uzklausīju dažādus dzīvesstāstus un notikumus no viņu un citu senču pagātnes.
6. Informāciju meklēju arī arhīvos un dokumentos internetā.
…