Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāju skaits 2005. gadā turpināja samazināties. 2006. gada sākumā Latvijā dzīvoja 2 miljoni 295 tūkstoši cilvēku jeb par 11,8 tūkstošiem mazāk nekā pirms gada. Iedzīvotāju skaita samazinājuma temps 2005. gadā bija mazāks nekā iepriekšējā gadā: 0,51 % salīdzinājumā ar 0,55 % 2004. gadā un 2003.gadā 0.58%.
Latvijas tautsaimniecības izaugsmes tempi pēdējos gados ir bijuši ļoti strauji. Valstī veiktās reformas un integrācija ES ir pozitīvi ietekmējusi ekonomisko attīstību. Ekonomiskais pieaugums Latvijā ir sasniegts stabilā makroekonomiskā vidē.1
Jebkurā valstī makroekonomiskie rādītāji ir cieši saistīti ar demogrāfisko situāciju valstī, jo augstai dzimstībai ir tiešs sakars ar darbaspēka nodrošinājumu valstī, kas savukārt nodrošina IKP pieaugumu un inflāciju normas robežās.
Ietekmējošie faktori tik minimālam bērnu dzimstības palielinājumam ir:
demogrāfiskā situācija valstī;
nepietiekama starptautiskā sadarbība bērnu tiesību aizsardzības jomā;
ģimenisko vērtību krīze sabiedrībā un nepietiekama sabiedrības izpratne par ģimeni un bērnu kā vērtību;
augsts krīzes situācijās nonākušo ģimeņu skaits;
sabiedrības novecošanās,
nepietiekamā ģimenes atbalsta infrastruktūra un bērnu un jauniešu brīvā laika pavadīšanas iespējas;
strauja tehnoloģiju, īpaši informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, attīstība un to ietekmes uz bērnu, jaunatnes un ģimeņu dzīves vidi būtiska palielināšanās.…