Kas ir ķermeņa valoda?
Pasaulē seju neuztver kā atsevišķu objektu, bet kā visa ķermeņa sastāvdaļu. Parasti seja un ķermenis darbojas kopā, lai atspoguļotu cilvēka emocionālo stāvokli. Vairākos pētījumos ir pierādīts, ka sejas izteiksmi ļoti ietekmē ķermeņa valoda (Mērena, van Heijnsbergena, de Geldere 1).
Ķermeņa valoda ir unikāls neverbālās saziņas veids, kad mēs izsakām sevi vai nododam informāciju, izmantojot apzinātus, vai neapzinātus žestus, ķermeņa kustības un sejas izteiksmes. Šīs saziņas veids var aizstāt runu, pastiprināt to vai parādīt mūsu noskaņojumu (Kumars 7).
Ķermeņa valoda radusies evolūcijas gaitā, dažādu pakāpenisku izmaiņu rezultātā. Sākot ar zivīm, pēc tam abiniekiem un reptiļiem, līdz beidzot ar zīdītājiem. Šī tendence – cilvēkam sevi izteikt ar žestu palīdzību, ir lielā mērā saistīta ar aizvēsturiskajiem pērtiķiem, kuri ir pielīdzināmi mūsdienu šimpanzēm. „Arī pērtiķi un mērkaķi, tāpat kā cilvēki, dusmās atiež priekšējos zobus, bailēs sarauc uzacis un izsalkumā, lai satvertu barību, lieto īkšķus un pirkstus”. Ķermeņa valodu galvenokārt lieto, jo tā papildina un pastiprina izteiktos apgalvojumus, aizstāj valodu un izsaka jūtas un domas (95).
Ķermeņa valoda ietver žestus un verbālus signālus. Lielākoties signāli ir iedzimti, daļu apgūstam dzīves laikā, bet citus mantojam ģenētiski (7).
Cilvēka seja izrāda bailes dažādos apstākļos. …