Ievads
Šim džeza stila periodam ir atšķirīgas klasifikācijas un uz tām attiecināmā terminoloģija. Runa ir par tādu apzīmējumu kā Ņūorleānas stils, Čikāgas stils, Diksilends nozīmi un vairākām šo terminu modifikācijām. (Piemēram, džeza vēsturnieks Vintrops Sārdžents (Wintrop Sargent) lieto šādu klasifikāciju: arhaiskais Ņūorleānas stils, klasiskais Ņūorleānas stils, Ņūorleānas- Čikāgas stils un Čikāgas stils. Citi autori nodala agrīno Ņūorleānas diksilendu un Čikāgas stila diksilendu. Ir autori, kas visu šā posma mūziku dēvē par Ņūorleānas stilu.) Pirmais acīmredzamais juceklis attiecas uz vārdu diksilends, kuru lielākoties izmanto kā apzīmējumu Eiropas mūzikas elementu ietekmē sakņotajam baltādaino džezam, pretstatot to melnādaino ansambļu mūzikai, kurā lielākā ietekme bijusi folklorai. (Par Dixieland sarunvalodā sauca ASV dienvidu štatus.) Pastāv klasifikācijas, kas laika periodu no 19.gs. beigām līdz 20.gs. divdesmito gadu beigām iedala agrīnajā Ņūorleānas diksilendā un Čikāgas stila diksilendā, neskatoties uz izpildītāju rases piederību.
Tomēr vairāk mani interesēja raksturot šo mūziku, laiku un cilvēkus, kas to veidoja.
Džezs ir viens no bagātākajiem mūzikas stiliem, kas šobrīd ir pasaulē. Ar džeza rašanos un attīstību mēs esam iepazinuši daudzas jaunas personības, kā arī daudzus citus stilus, kuriem džezs ir sekmējis tālāko attīstību. Ir radusies vesela dekāde ar izciliem un pasaules slaveniem mūziķiem, kas ar savu izpildījuma stilu un radītajiem skaņdarbiem nav atstājis nevienu cilvēku vienaldzīgu. Nemaz nav jābūt džeza fanam vai mīļotājam, lai atpazītu un līdzi dungotu, kāda skaņdarba melodijai vai vienkārši sistu līdzi ritmu.
Manis izvēlētā referāta tēma ir nozīmīga, jo ar pamatprincipiem, kas radušies Ņūorleānā, daudzi pasaules mūziķi sāka radīt citus apbrīnojamus mūzikas stilus. Tāpēc šiem stiliem ir mūsdienīga nozīme. Ņūorleānas mūzikai bija liela ietekme uz džeza un visas mūzikas attīstību kopumā.
…