A.Čaks- Marijas iela
1. Noskaņa, pārdomas
Noskaņu rada teksts, kas ir stipri piesātināts ar redzes gleznām, asociācijām un salīdzinājumiem. Liriskais „es” apdzied Marijas ielu par tās nakts dzīvi. Varētu pat teikt- apbrīno un apjūsmo. Izraisa kā ļauna vēstošas pārdomas, par nelegāliem darījumiem.
2. Temats, problēmas, to risinājumi, sižetiskums
Temats ir par ielas dzīvi, konkrētāk, par Marijas ielu, kura atrodas Rīgā. Noprotu, ka tā varētu būt nakts dzīve, jo tieši tad vairāk notiek nelegālās lietas- prostitūcija, zādzības, tirgošanās. Izteiktas problēmas gan te nesaskatu, līdz ar to arī nav to risinājumu, jo to visu, ko varētu uztvert kā problēmu, dzejnieks apjūsmo un apbrīno. Sižets- dzejnieka slavas dziesma Marijas ielai, tās dzīvīgumam un viltībai.
3. Liriskais „es” pret šo tematu attiecas ļoti apgaroti, sajūsmināti un aizauti.
4. Liriskā „es” pārdzīvojumi, laiks un telpa
Iezīmēta ārējā telpa- uz ielas(Marijas ielas), taču izteikta arī ir iekšējā jūtu telpa. Konkrēts laiks nav iezīmēts, taču tas ir izstiepts un vispārināts.
5. Tēli
Nav doti konkrēti tēli, kuri darbotos šajā dzejolī, ir tikai pieminēti žīdi un prostitūtas. Arī žirafes, suņi, naktstauriņi, saule, mēness, nevienam nevajadzīgas mantas, ķermenis, čūska kā apakštēli un redzes gleznas.
…