Deivids Rikardo, kurš tiek atzīts kā viens no nozīmīgākajiem klasiskās ekonomikas teorētiķiem, savus uzskatus veidoja, pamatojoties uz situāciju Eiropā 18.gadsimta beigās un 19.gadsimta sākumā, galveno lomu pievēršot darba vērtībai kā vienam no svarīgākajiem jautājumiem politiskajā ekonomijā. Viņš izveidojis darba vērtības teoriju, kuras pamatā ir uzskati par darba algu, tās saistību ar peļņu, kas raksturoti ar piemēriem.
Īpašu vērību Deivids Rikardo veltījis tam, kā darba algas un patēriņa preču cenu pieaugums skar strādājošos, kā darba devējus – fabrikantus un zemes īpašniekus.
Iepazīstot Deivida Rikardo uzskatus, kuros analizētas tā laika brīvā tirgus attiecības, manuprāt, var saskatīt atsevišķas sakarības, kuras darbojas ekonomikā arī mūsdienās.
Tāpat nav zaudējis aktualitāti arī jautājums par attieksmi pret likumiem, kuru mērķis mazināt nabadzību. Deivids Rikardo 19.gadsimtā izsaka pravietiskus vārdus par to, ka ar likuma spēku nav iespējams mazināt nabadzību, jo šādi likumi apdraud sabiedrības progresa iespējamību, tāpēc viņš to izraisītās sekas pielīdzina mērim, nosaucot to par „visaptverošu nabadzības mēri”.
Ģeniāls ir bijis domātājs un ekonomists, kurš pirms diviem gadsimtiem izteica un skaidroja uzskatus, no kuriem iespējams mācīties arī pašlaik – 21.gadsimtā.
Alga par padarīto ir jautājums, kuru risina ne tikai ekonomisti, bet arī politiskie filozofi. Tas ir jautājums, kas svarīgs ikvienam strādājošajam ikvienā valstī un ikvienā ģimenē arī šobrīd un arī mūsu valstī. Šis jautājums skar vai skars ikvienu no mums, līdzko mēs uzsākam darba gaitas.
Tādēļ arī mans referāts būs par Deivida Rikardo „Darba algas skaidrojumu”.…