Divupe ir zeme starp divām upēm- Tigru un Eifratu. Senie grieķi šo zemi nosauca par Mezopotāmiju. Divupes civilizācija nav mazāk senāka par Ēģiptes civilizāciju.
Divupe jeb Mezopotāmija ir vissenākā un līdz ar to arī pirmā civilizācija, kurai bija augsti attīstīta kultūra. Īstā divupiešu izcelsme vēl joprojām nav noskaidrota, taču pirmās liecības par šīs civilizācijas esamību iesniedzas 3500 gadu tālā pagātnē pirms mūsu ēras.
Divupe atradās mūsdienu Irākas teritorijā, starp Tigru un Eifratu. Starp šīm upēm zeme bija auglīga, tādēļ divupieši visvairāk nodarbojas ar lauksaimniecību, veica apjomīgus irigācijas darbus. Tā nebija norobžota ar tuksnešiem un kalnu joslu kā Senā Ēģipte, tāpēc tās vēsturi veido nepārtraukta iebrukumu virkne. Taču, neskatoties uz to, ar Divupi ir saistīta arī Bībeles leģenda par Ēdenes dārzu.
Ap 4. gadu tūkstoti p.m.ē., Divupē dzīvoja šumeri- viena no senākajām kultūras tautām, par kuru valodu un izcelšanos izteiktas dažādas hipotēzes un pieņēmumi. Droši pateikt, no kurienes šumeri cēlušies, šobrīd nevar. Pastāv uzskats, ka viņi nelīdzinājās vēlākajiem Divupes iedzīvotājiem- semītu tautām. Spriežot pēc atrastajām statujām, izskatā šumeri bija ļoti īpatnēji: platu seju, lielām acīm, asiem deguniem, izvirzītiem žokļiem. Iespējams, ka atrastās statujas attēlo nevis reālistiski atveidotos šumerus, bet tās ir reliģiskā rituāla priekšmeti.
Tieši tādēļ saskaņā ar kanonu, figūras veidotas stilizēti (lielas acis un ausis varēja nozīmēt gudrību). …