SECINĀJUMI
Bērna attīstību nosaka vide, kurā bērns dzīvo, pieaugušo prasības.
Bērna pašapziņu nosaka tas, kā bērns apzinās savas spējas, īpašības, kā viņš iekļaujas rotaļspēlēs – grib viņš tās spēlēt vai negrib. Rotaļa ir bērnības pavadonis. Bērns un rotaļa ir nesaraujami saistīti, jo tā bērnā rada prieku, enerģiju, kā arī attīsta viņu. Rotaļa ir bērna garīgās eksistences līdzeklis. Emocionālu un garīgu gandarījumu bērns gūst gan paša izdomātajās rotaļās, gan pieaugušo ieteiktajās. Psihologi bērna radošo rotaļu aplūko kā bērna brīvu, radošu darbību, kur bērns, balstoties uz pieredzi, radoši attēlo vēroto un pārdzīvoto, notikumus ģimenē, apkārtnē, pasakas utt. [6.]
Agrīnajā vecumā bērni rotaļājas, lai iemācītos pārvaldīt savu ķermeni. Viņi ar prieku vingrina savus locekļus, bez mitas kustas. Vēlāk seko rotaļas, kurās bērns darbojas ar priekšmetiem, izmēģina savus spēkus un priecājas par uzvaru. Bērnā līksmi izraisa apziņa, ka viņš spēj kaut ko izdarīt. [17.]
Šī vecuma bērniem jāprot atbildēt uz jautājumiem, nosaukt rotaļlietu un pastāstīt par to, lietot vārdus pareizā gramatiskā formā, skaidri izrunāt vārdus un skaņas. Šā vecuma bērniem didaktiskās rotaļas un spēles var organizēt gan no rīta kā visu nodarbību vai kā tās daļu, gan arī dienas otrajā pusē.
Nodarbībā ar bērniem, kuri nav apguvuši vienu vai otru skaņu, var izmantot jaunākās grupas bērniem domātās rotaļas. Rotaļas izraugās atkarībā no tā, kādas skaņas jānostiprina. Vidējā vecuma bērni vēl jāmāca pareizi izrunāt skaņas, taču šis uzdevums tiek risināts galvenokārt individuāli, jo vairums bērnu jau pārvalda dzimtās valodas skaņu (skaņu izrunas) kultūru.
Rotaļspēles palīdz bērnam apgūt savas tautas rotaļu kultūru, kam raksturīga brīvība, nepiespiestība, jautrība, bet tanī pašā laikā – apķērība, mērķtiecība, gribas piepūle un prāta asums. Rotaļspēlēs bērns netieši mācās un attīstās. Katrai no tām ir atšķirīgs iedarbības spēks. Svarīgi, kā pieaugušais, izmantodams rotaļspēles struktūru, ievada bērnu rotaļā. Pieaugušais vienlaicīgi ir skolotājs un rotaļu biedrs, bet bērni rotaļājoties mācās. …