Secinājumi
1. Dēmokrits ir sengrieķu filozofs materiālists. Arī viens no atomisma pamatlicējiem un materiālisma virziena aizsācējs.
2. Dēmokrits uzskatāms par vienu no gudrākajiem grieķiem un cienīgi nostājas blakus Platonam un Aristotelim. Viņš uzskatāms arī par konsekventu mehānistisko materiālistu, kas visu, arī cilvēka dvēseli pārvērš mehāniskā matērijas kustībā, tomēr dzīves izpratnē viņš ir viens no idejiskākajiem cilvēkiem.
3. Dēmokrits ir devis filozofisku formulējumu dzīves gudrībai, kāda bija raksturīga plašām tautas masām Grieķijā klasiskajā laikmetā. Šai ziņā viņu var saukt pat par grieķu tautas filozofu.
4. Galvenais Dēmokrita filozofiskais darbs ir „Mazais diakosmoss”, no kura līdz mūsdienām ir saglabājušies tikai fragmenti.
5. Viņš uzskatīja, ka cilvēka dzīves augstākais mērķis ir piepildīta laime, svētlaimība. Tā nav meklējama ārpus cilvēka dažādos materiālos labumos, bet gan pašā cilvēkā, viņa dvēseles līdzsvarā un saskaņā.
6. Tāpat kā visiem sengrieķu domātājiem, arī Dēmokritam tikumība ir laimes priekšnoteikums. Tikai tikumīgais ir laimīgs, jo tikai godīgais, krietnais, labais valda pār savām kārībām un nekļūst pārmērīgs.
7. Dēmokrita dzīves gudrība ir vienkārša un populāra. Tā ir apslēpta viņa izteicienos par laimi un labo omu, mēru un pieticību, gudrību un prātu, humanitāti, tikumisko krietnumu un par likumību un taisnību.
8. Materiālisms ir filozofijas virziens, kas pretēji ideālistiskajam atzīst matērijas primaritāti un apziņas sekundaritāti, pasaules materialitāti un tās izzināmību.
9. Dažādas materiālisma formas domāšanas vēsturē parādās, sākot ar Dēmokritu, un tieši viņš ir uzskatāms par šī virziena aizsācēju. Tāpēc materiālisma virzienu sāka dēvēt par Dēmokrita līniju.
10. Pēc materiālisma loģikas dzīves mērķis ir mūžīga un baudpilna eksistence. Tāda stāvokļa sasniegšana, pēc savas būtības, pielīdzināma vēstures beigām.
…